Ultradźwięki oznaczają fale akustyczne o okresowości wyższej niż 16 kHz (a taka przekracza górną granicę słyszalności dla człowieka) oraz niższej niż 100 MHz (tzw. hiperdźwięk). W przyrodzie ultradźwięki transmitowane mogą być przez pewne ssaki (m.in. nietoperze jak i delfiny) a także stosowane przez nie do echolokacji.

Podobne wykorzystanie znajdują ultradźwięki w technologii. Poza tym, ze względu na wielką zależność właściwości rozprzestrzeniania się ultradźwięków w danym ośrodku od jego budowy, służą do studiowania konstrukcji różnych ciał, między innymi organizmów żywych (tak zwana ultrasonografia). Zogniskowanych wiązek ultradźwięków stosuje się do odrywania przedmiotów z w większym stopniu elastycznego podłoża (usuwanie kamienia nazębnego, rozbijanie kamieni nerkowych, przy oczyszczaniu powierzchni materiałów przed lutowaniem itd.)Energia drgań ultradźwięków może być również stosowana w celu rozpylania aerozoli jak i emulsji, a chociażby podczas spawania.

Cechy ultradźwięków zostały praktykowane w myjkach ultradźwiękowych. Zasady działania owych przyrządów opierają się przede wszystkim na specyficznym procesie mycia. Jego elementarnym dążeniem okazuje się wykorzystanie ciśnieniowych fal, jakich częstotliwość jest niezwykle duża, a to powoduje wywoływania tzw. zjawiska kawitacji, jakie polega na przemianie fazowej, a konkretnie przejściu z fazy ciekłej w gazową.

To właśnie dzięki owej niecodziennej funkcjonalności myjki ultradźwiękowe będą w stanie pozbyć się nawet najmniejszych a także niezwykle trwałych brudów oraz zanieczyszczeń, równocześnie nie uszkadzając w żaden sposób powierzchni surowca, który poddaje się procesowi mycia. Opcja mycia powierzchni o bardzo małych rozmiarach oraz niepospolitych kształtach przydaje się w licznych częściach przemysłu, medycynie, elektronice itp. Ogólnie rzecz biorąc myjki ultradźwiękowe znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie centralnym wymogiem jest zachowanie idealnej czystości oraz sterylności pojedynczych materiałów.

Myjki ultradźwiękowe wykazują jakkolwiek jeszcze sporo innych zalet oprócz bezbłędnego i błyskawicznego czyszczenia pewnych powierzchni – zarazem dopuszczają przyśpieszenie pewnych procesów chemicznych. W wypadku pewnych rzeczy (czyli szczególnie stali i metalu) myjki ultradźwiękowe dbają o ich ciągłą konserwację oraz wpływają na o wiele dłuższą wytrzymałość.Jak myjki wyglądają? Sprzęty te zależnie od gatunku odróżniają się bardzo swoim kształtem, gabarytami jak również możliwościami. Czasem bowiem przybierają one kształty wielkich szczotek które znajdują się na specjalnych wysięgnikach, jakie poprzez swoje rozmiary i dzięki elastyczności są w stanie bardzo dokładnie wyczyścić wszelką, chociażby najbardziej niespotykaną powierzchnię. Inne myjki ultradźwiękowe posiadają natomiast postać zamkniętych, albo też otwartych małych pralek. Niemniej jednak wszelka myjka zawiera generator ultradźwięków, ich przetwornik jak i otwór myjący.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.