zawroty głowyWiele ciężarnych kobiet, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, skarży się zawroty głowy. Najczęściej są one spowodowane zmianą ciśnienia tętniczego, które jest w pierwszych miesiącach ciąży powszechnym zjawiskiem. U kobiety ciężarnej więcej krwi krąży w dolnej części ciała, głównie w okolicy macicy, dlatego energiczne ruchy i nagłe zmiany pozycji ciała mogą wywołać uciążliwe zawroty głowy.

Progesteron obniża ciśnienie

Niskie ciśnienie krwi w pierwszych trzech miesiącach ciąży, to wynik działania progesteronu, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych i może doprowadzić nawet do omdlenia. Znaczna większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży skarży się na zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. W drugim i trzecim trymestrze gwałtownie powiększająca się macica naciska na naczynia krwionośne, a to również może powodować uczucie wirowania w głowie.

Spokój i regularne posiłki

Czynnikiem, który zwiększa ryzyko zawrotów głowy jest zbyt energiczne wstanie, ponieważ krew nie płynie tak szybko, jak płynęła do tej pory i zbyt wolno dociera do mózgu, dlatego z pozycji leżącej czy siedzącej należy wstawać powoli. Również niedobór cukru we krwi może być przyczyną dolegliwości, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, dlatego ciężarnym zaleca się regularne przyjmowanie posiłków oraz, co jakiś czas, sięganie po jakąś przekąskę. Zdrowy posiłek podwyższy poziom cukru we krwi, a wtedy cały organizm będzie lepiej funkcjonował. Należy także pamiętać, aby cały czas przyjmować odpowiednią ilość płynów, najlepiej w postaci wody lub niesłodzonych soków naturalnych. Odpowiedni poziom nawodnienia sprawi, że poczujemy się lepiej. Na samopoczucie może też wpływać niedobór żelaza w organizmie, dlatego warto badać jego poziom przy okazji regularnego oddawania krwi.

Uwaga na wypadki

Powodów, dla których ciężarne mogą się uskarżać na zawroty głowy jest wiele. Niezależnie jednak od przyczyny najważniejsze jest zachowanie spokoju. Jeśli kobieta poczuje zawroty głowy powinna usiąść i poczekać, aż objaw minie. Ewentualne omdlenie i przewrócenie się, może się okazać niebezpieczne, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.