pogodaUch – jak gorąco! Puff – jak gorąco!„… Lato to czas radości, odpoczynku, wakacji, ale też niestety – często nieznośnych upałów. Pomimo, że nasz kraj leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, latem temperatura potrafi wzrosnąć do 30*C, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza potrafi powalić z nóg niejednego… Jeśli więc masz problem ze znoszeniem gorąca, rozważ instalację klimatyzatora. Klimatyzacja ma jednak swoje zalety ale też i wady…

Klimatyzacja (nie) dla każdego

W niektórych krajach, jak np. w USA, klimatyzacja to standard – zarówno w biurach jak i gospodarstwach domowych. U nas, z uwagi na nieco bardziej umiarkowany klimat jest ona mniej rozpowszechniona, ale staje się powszechny w lepiej wyposażonych biurowcach. W końcu w pracy musimy być efektywni, a trudno skupić się na zadaniach, kiedy od gorąca boli nas głowa…

W biurach klimatyzatory są montowane głównie ze względu na wymóg komfortu pracy. Niemniej także w gospodarstwach domowych chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji, a jakoś tutaj instalacje te spotykane są już znacząco rzadziej… dlaczego? Oczywiście – gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Firma może klimatyzator wliczyć w koszty, podobnie też rachunek za energię elektryczną, który znacząco wzrośnie. W domu całość kosztów traktowana będzie jako zakup konsumpcyjny i o zwrocie jakichkolwiek kosztów oczywiście nie ma mowy.

Klimatyzator zewnętrzny

Dlatego niestety tylko zamożniejszych Polaków stać na montaż klimatyzacji w domu. Choć oddając sprawiedliwość – jeśli nie chcesz wentylować całego domu czy mieszkania, a jedynie pojedynczy pokój w którym najczęściej przebywasz – koszty mogą okazać się akceptowalne. Sprawdź samodzielnie, czy instalacja i koszt zużytego prądu przy przewidywanym czasie pracy urządzenia będą akceptowalne, w zamian za luksus chłodnego powietrza. Być może okaże się, że gra jest warta świeczki?

Klimatyzatory a zdrowie

Niezależnie od kosztów – zwróć uwagę na kwestie zdrowotne. Klimatyzatory nie tylko ochładzają, ale też osuszają powietrze. Ten z pozoru  nieistotny drobiazg może mieć niebanalny wpływ na nasze zdrowie! Dlatego też staraj się nie przebywać zbyt długo w pomieszczeniu klimatyzowanym – 8 godzin pracy biurowej to już za długo w perspektywie codziennej pracy.

Skontaktuj się z lekarzem,  będzie na pewno pomocny w określeniu kwestii w jakim zakresie możesz korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji. Jeśli zignorujesz te zalecenia, możesz w perspektywie miesięcy czy lat nabawić się np.chronicznego zapalenia zatok nosowych, co naprawdę nie jest przyjemne… tak więc zasada „wolno wszystko, ale z umiarem” tyczy się także korzystania z klimatyzatorów. Pamiętaj o tym, ciesząc się przyjemnym chłodem w skwarny dzień.

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.