zdrowe jedzenie - zdrowe odchudzanieZacznijmy od tego, że odchudzanie jest zdrowe jedynie wtedy, gdy ma uzasadnienie medyczne. Wszelkie karykaturalne formy odchudzania tj. diety prowadzące do skrajnego wychudzenia i chorób, z zaburzeniami łaknienia na czele, ze zdrowiem nic wspólnego nie mają. Każda z osób odchudzających się w inny sposób zdefiniuje zdrowe odchudzanie. Co jednym wydaje się dobre i skuteczne, w przypadku innych może być niepożądane.
Uzupełnijmy więc definicję:
zdrowe odchudzanie to odchudzanie poparte przesłankami medycznymi i dopasowane do indywidualnych uwarunkowań organizmu.
Zanim zajmiemy się zdrowym odchudzaniem, wyjaśnijmy sobie dlaczego tyjemy.

Nadwaga i otyłość – choroby cywilizacyjne

Jeszcze w dziewiętnastym wieku otyłość nie była tak wielkim problemem. Musieliśmy przemieszczać się pieszo, nie było telewizji a jedynej rozrywki dostarczały nam spotkania towarzyskie, każda czynność wiązała się z ruchem, a więc i wysiłkiem fizycznym. Owszem zdarzały się osoby otyłe, ale otyłość nie występowała tak nagminnie jak teraz.
Dziś przemieszczamy się samochodami, odpoczywamy przed telewizorami, pracujemy za biurkiem i automatyzujemy każdą czynność, którą tylko można poddać automatyzacji.
Tymczasem w czasach, gdy zostaliśmy ukształtowani tj. u końca ewolucji bądź u zarania pierwotnych cywilizacji pożywienie nie było tak łatwo dostępne i musieliśmy o nie intensywnie zabiegać i walczyć. To wymagało ogromu wysiłku i nie zawsze kończyło się sukcesem. Historia ludzkości to naprzemienne okresy głodu i urodzaju. Nic dziwnego, że nasze geny wciąż dążą do tego, by zmagazynować jak największe zapasy energii. To energia tkwiąca w naszych krągłościach.
Czasy się zmieniły i pożywienie jest ogólnodostępne, geny jednak uparcie trwają przy swoim.
Najadamy się na zapas, mimo iż nie ma takiej potrzeby.

Zdrowe odchudzanie czyli zmiana nawyków

Co z tego wynika? Zdrowe odchudzanie powinno polegać na zmianie nawyków żywieniowych i zmianie stylu życia na bardziej aktywny. Nauczmy nasze organizmy, że pożywienie jest dostępne tu i teraz i w każdej dowolnej chwili w przyszłości, a magazynowanie zapasów jest zbędne. Jedzmy mniej wysokoenergetycznych pokarmów, skupmy się na zdrowej, własnoręcznie przygotowywanej żywności. Za to styl życia dopasujmy do naszych genetycznych programów: ruszajmy się i bądźmy aktywni.

Źródło zdjęcia: www.commons.wikimedia.org

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.