Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego chcemy być zdrowsi, piękniejsi, szczęśliwsi. Pierwszy dzień stycznia jest kolejnym pretekstem do porzucenia starych przyzwyczajeń na rzecz podjęcia noworocznych postanowień, które mają zaowocować lepszym samopoczuciem oraz spełnieniem. Lista planów jest długa, począwszy od zasobności portfela, remontu mieszkania, a skończywszy na rzuceniu palenia czy utracie zbędnych kilogramów. Jednak aby plany nie pękły jak bańka mydlana należy postawić sobie realistyczne cele. Trafną inwestycją będzie dbałość o zdrowe posiłki.

Choć wiele z noworocznych postanowień realizowana jest przez niespełna miesiąc, o odpowiednią jakość codziennego życia należy zatroszczyć się w ciągu całego roku. Wpłynie to na zniwelowanie stresu i lepsze samopoczucie. Na początek warto przyjrzeć się w jaki sposób się odżywiamy, czy wybieramy naturalne produkty, czego brakuje w obecnej diecie, a czego jemy za dużo. Bez wątpienia jednym z produktów, który dominuje w posiłkach jest sól. Sięgamy po nią niemal codziennie, chcąc doprawić potrawy i nadać im odpowiedni smak. Jak wskazują badania większość osób przesala potrawy, tak że spożywa prawie trzykrotnie więcej od zalecanej dawki białego proszku. Dlatego, istotna jest świadomość zagrożeń wynikająca z przedawkowania soli. Nadużywanie jej w codziennej diecie jest jednym z czynników wpływających na powstawanie chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie tętnicze i otyłość.

Z soli nie można całkowicie zrezygnować, ponieważ dostarcza sodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie soli nie powinno przekraczać 5 gram (1 łyżeczka). Z uwagi na fakt, że wlicza się w to również sól zawartą w produktach wysoko przetworzonych, gotowych do spożycia czy przyprawach zredukowanie jej ilości wydaje się niemożliwe.

Jeżeli chcemy ograniczyć spożycie soli, bez pozbawiania smaku potraw najlepszym sposobem jest znalezienie dla niej odpowiedniej alternatywy. Specjaliści z japońskiej firmy Kikkoman proponują zastąpienie naszej tradycyjnej przyprawy specjałem kuchni Dalekiego Wschodu – sosem sojowym Kikkoman. Warto podkreślić, że częstotliwość użycia sosu sojowego w kuchni azjatyckiej porównywalna jest z zastosowaniem soli w kuchni polskiej. Sos sojowy jest idealnym dodatkiem wzbogacającym i uwydatniającym smak: zup, sałat, dressingów, marynat, dipów oraz potraw smażonych i duszonych. Świetnie komponuje się z mięsem, rybami i warzywami. Dzięki tradycyjnej przyprawie kuchni kraju kwitnącej wiśni zredukujemy zawartość soli w codziennej diecie, a dodatkowo wybędziemy pełnię smaku potraw.

Cena na półce: Sos sojowy Kikkoman (150ml) – ok. 9,99 PLN 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.