Zdrowie i profilaktykaNajbardziej istotne jest, aby zapobiegać zapaleniu dziąseł: dbać o higienę zębów i języka. Powinno się używać pasty do zębów ziołowej albo stosowanej do leczenia paradontozy. Szczoteczka winna być miękka, jeżeli będzie twarda, to szczotkowanie nią może spowodować rany w jamie ustnej. Należy regularnie używać nici dentystycznej oraz stosować płyny do płukania ust. Dobrze jest płukać jamę ustną ziołami tj. rumianek czy z liśćmi porzeczki.

Należy spożywać witaminę C, która wzmacnia organizm i zapobiega krwawieniom. Leczenie dziąseł domowymi sposobami nie może jednak zastąpić kuracji pod okiem lekarza. Służy raczej złagodzeniu objawów chorobowych.
Przewlekła niewydolność żylna (czyli zaburzenia krążenia) prowadzi do powstania tzw. żylaków. Najczęstszym obszarem, na którym pojawiają się owrzodzenia żylakowate są podudzia. Uleczenie takich owrzodzeń trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Pojawiają się one przede wszystkim u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Owrzodzenia w większości przypadków powiązane są z niewydolnością żylną, czasem z chorobą tętnic, cukrzycą czy z urazami. Jaki lek na wrzody podudzi stosować? W profilaktyce i leczeniu owrzodzeń pomagają: zmniejszenie wagi, ruch, noszenie wygodnego obuwia. Należy unikać długiego stania i siedzenia, kąpieli w gorącej wodzie oraz wyczynowego uprawiania sportu. Bardzo dobrą metodą leczenia owrzodzeń jest terapia uciskowa. Polega na noszeniu uciskowych podkolanówek albo bandaży. Przeprowadza się także leczenie chirurgiczne.
Odleżyna to uszkodzenie skóry oraz tkanek. Powstają wskutek długotrwałego ucisku, zwłaszcza u osób przykutych do łóżka. Odleżyny najczęściej występują w okolicy kości krzyżowej, ogonowej, pośladków, na piętach lub na biodrach, jednak mogą się też pojawić na ramionach, kostkach albo kolanach. Ich powstawaniu sprzyjają choroby tj. cukrzyca lub miażdżyca. Oprócz leczenia okładami wskazane jest chirurgiczne oczyszczenie ran. Zakażenie odleżyny może prowadzić do rozwoju sepsy i do śmierci. Żeby zapobiec zakażeniu stosuje się lek na odleżyny zawierający jodopowidon albo sól srebrową sulfatiazolu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.