Każdy z nas miał chyba kiedyś do czynienia z łopatą. Czy to w dzieciństwie z plastikową łopatką w piaskownicy, czy w ogrodzie ze szpadlem. I nawet teraz, zimą da się zauważyć wszechobecne szufle. Obfite opady śniegu powodują, że ludzie wyciągają te narzędzia z piwnic czy szop i mozolnie przerzucają hałdy śniegu. W takiej sytuacji wydaje się, że nie ma dla nich żadnego lepszego zastępstwa. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na spalinowe odśnieżarki, zresztą nie w każde miejsce da się nimi wjechać. Szufle do śniegu zbudowane są zwykle z drewnianego trzonka (styliska), zwykle z lekkiego drewna i odpowiednio wyprofilowanej łyżki, metalowej lub plastikowej.

Zimą szuflę wykorzystać można też do rozładunku węgla (tu użyjemy tej metalowej – wytrzymałej) bądź posypywania chodników solą czy piaskiem (tu odpowiednia będzie ta plastikowa). Oczywiście szufla to narzędzie, które znajduje zastosowanie również podczas innych pór roku. Każdy budowlaniec potwierdzi, że jest to idealne narzędzie do przerzucania piasku czy cementu. Szufla znajduje też zastosowanie w magazynach, gdzie za jej pomocą można przerzucać na przykład ziarna, które się suszą.

Szufle wraz z innymi rodzajami łopat, to narzędzia, które są znane od wieków i przez cały ten czas, aż po czasy obecne cieszą się nieustającym powodzeniem. Mnogość zastosowań, prostota użycia, tani koszt zakupu i eksploatacji – to tylko niektóre z zalet tego nieskomplikowanego narzędzia. Z szuflą może mieć do czynienia każdy z nas, jest to narzędzie względnie bezpieczne, nie potrzeba nam żadnych szkoleń ani zezwoleń na użytkowanie. Specjalnego zezwolenia nie wymaga też sam zakup.

Być może gdzieś na świecie istnieje ktoś, kto próbuje unowocześnić to jakby się mogło wydawać przestarzałe narzędzie, ale czy warto? Czy cały sens szufli nie zamyka się w jej prostocie? Oby niezmienione od wieków szufle dalej pomagały nam w codziennych życiu i pracach, bo czy dałoby się bezpiecznie chodzić po nieodśnieżonych chodnikach? Lub użyć pługu śnieżnego do odśnieżenia wąskiego przejścia?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.