vat-rVAT-R to zgłoszenie rejestracyjne, które musi złożyć każdy przedsiębiorca, zajmujący się sprzedażą opodatkowanych towarów i usług (o ile nie jest z tego obowiązku zwolniony). Druk formularza VAT-R zmienił się nieco w połowie 2011 roku. 29 czerwca 2011 roku weszło bowiem w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym Rozporządzeniem do dnia 30 czerwca można było jeszcze stosować starą wersję druku VAT R. Jednak osoby, które nie posiadały siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na trenie RP były zobowiązane do składania zgłoszeń rejestracyjnych i aktualizacyjnych na nowych drukach VAT-R już od 1 lipca 2011 roku.

Druk taki składa się z pięciu części A, B, C, D oraz E. Część A dotyczy miejsca i celu złożenia wniosku. Ponadto zawiera też informacje dotyczące Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla danego podatnika. Część B dotyczy danych samego podatnika, a więc jego danych personalnych, adresowych (dotyczących siedziby działalności bądź też miejsca zamieszkania).

W części B mogą także określić się osoby, które prowadzą działalność na ternie RP, a są osobami zagranicznymi (czyli w myśl przepisów są to osoby, które na ternie kraju nie posiadają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej). Część C to część najobszerniejsza. Dotyczy już ona samego obowiązku podatkowego, a więc okoliczności, które wpływają na konieczność obowiązku podatkowego, informacji odnośnie składania deklaracji podatkowych, jak również odnoszących się do realizacji transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Część D zawiera oświadczenie podatnika odnośnie znajomości Kodeksu Karnego, a konkretnie przepisów związanych z odpowiedzialnością, jaka wiąże się z podawaniem fałszywych informacji, a także datą i podpis. Część E to część przeznaczona na adnotacje Urzędu Skarbowego (ewentualne uwagi i dane osoby, przyjmującej formularz).

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.