Cykl czasu mierzony ruchem planet Czas, podobnie jak materię, można mierzyć. Substancja czasu porusza się. Istnieją pomiary do odmierzania tego ruchu: sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące i lata. Istnieje również podział czasu w obrębie dnia: ranek, południe, popołudnie, wieczór, północ i świt. I podział roku na pory roku.

Podobnie jak czas, cielesne energie są w nieustannym ruchu. Między ruchem tridosza a ruchem, czyli przemijaniem, czasu istnieje określony związek. Wzrastanie lub opadanie tych trzech energii w ciele jest związane z okresami czasu. Ranek, od wschodu słońca do godziny dziesiątej, jest czasem kapha. Z powodu zdominowania przez kaphę człowiek czuje się w tym czasie energiczny, świeży, a także trochę ciężki. W połowie ranka kapha powoli przechodzi w pittę. Od dziesiątej rano do drugiej po południu jest czas, gdy wydziela się pitta i wzrasta głód. Człowiek czuje się lekki, głodny i gorący. Popołudnie, od drugiej aż do zachodu słońca, jest czasem vata, gdy człowiek czuje się aktywny, lekki i prężny. Wczesnym wieczorem, od około godziny szóstej do dziesiątej, znów jest czas kapha, okres chłodnego powietrza, inercji i osłabionej energii. Następnie, od dziesiątej wieczorem do drugiej po północy, są szczytowe godziny pitta, w których zostaje strawiony pokarm. Wcześnie rano, przed wschodem słońca, znów jest czas vata, a ponieważ vata tworzy ruch, ludzie budzą się i wydalają resztki pokarmowe (mocz i kał).

Śniadanie powinno się zjadać wcześnie rano, mniej więcej między godziną siódmą a ósmą rano. Ludzie pitta i vata powinni jadać śniadanie, natomiast ludzie kapha nie powinni jadać śniadań, ponieważ jedzenie w czasie kapha powoduje wzmożenie kaphy w ich ciele. Najlepszą porą do zjedzenia lunchu jest początek czasu pitta, między dziesiątą a jedenastą rano.

Lepiej jest jadać w dzień, kiedy świeci słońce, ponieważ słońce jest przyjacielem człowieka. Jadanie późno w nocy zmienia zupełnie chemizm ciała, sen jest niespokojny, marzenia senne też, tak że po obudzeniu człowiek nie czuje się wypoczęty. Jeżeli obiad zjada się o szóstej po południu, to do dziewiątej wieczorem żołądek jest już pusty, a sen w nocy głęboki i spokojny. Jeżeli pory posiłków są zmienione tak, aby pozostawały w zgodnym rytmie z tridosza, to znaczące zmiany wystąpią również w codziennym trybie życia.

Nie tylko pory dnia, ale również pory roku mają związek z ruchami tridosza. We wrześniu, październiku, listopadzie liście opadają, wieje wiatr i temperatura spada. W tym okresie roku dominuje vata. Zima trwa od grudnia do lutego. Jest to czas śniegu, chmur i niskiej temperatury. Taka pogoda powoduje wzmożenie kaphy i w tym okresie panuje przeziębienie, kaszel, zaparcie, bronchit i zapalenie gardła.

Wiosna, okres od marca do maja, jest przerwą między zimą a latem. We wczesnym okresie wiosny wzmaga się kapha, a w późniejszej części wiosny – pitta. Wczesną wiosną nagromadzona zimowa kapha skrapla się i powoli wysycha. Gorąco późnej wiosny wzmaga gorąco pitty w ciele, pobudzając takie zaburzenia pitta jak letnia biegunka, zapalenie oczu, oparzenia słoneczne, pokrzywka, rumień i zapalenie skóry.

Dlatego można wykazać, że zmiany w czasie dnia i pory roku wywołują zmiany w cielesnych energiach vata, pitta i kapha. Uświadomienie sobie tych zmian pomaga utrzymać związek z przepływem energii w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym.

ASTROLOGIA

Czas obejmuje również ruchy planet. Planety mają ścisłe odniesienia do narządów ciała. Ze wszystkich pojęć czasu czas astrologiczny ma największe znaczenie dla ludzkiego systemu nerwowego ze względu na potężny wpływ planet na umysł, ciało i świadomość.

Każda planeta ma związek z określoną tkanką ciała. Mars, czerwona planeta, ma związek z krwią i wątrobą. Wątroba jest siedliskiem żółci, którą charakteryzuje ogień – pitta i Mars wpływa na funkcjonowanie wątroby i zaburzenia powstające w tym zarządzie. Planeta ta może powodować także inne choroby pitty, takie jak wzrost toksyn we krwi, a także pokrzywkę i trądzik. Wrzód żołądka i ropne zapalenia wyrostka robaczkowego nasilają się pod wpływem Marsa.

Saturn jest także silną planetą. Jego energia powoduje np. osłabienie mięśni i wycieńczenie. Wenus jest odpowiedzialna za zaburzenia nasienia, gruczoł krokowy, jądra i jajniki, podczas gdy Merkury rządzi rozsądkiem i jego zaburzeniami.

SŁOŃCE I KSIĘŻYC

Pojęcie czasu obejmuje nie tylko pomiary zegara i kalendarza, ale również fazy księżyca i przepływ energii słonecznej. Wszystkie te zmiany mają związek z cielesnymi energiami. Słońce ma związek z ludzką świadomością, a księżyc z umysłem, który powoduje przemiany w zakresie zdolności uczuciowych i umysłowych. Księżyc jest boginią wody, która rządzi kaphą. Właściwości księżyca to: chłodne, białe, powolne i gęste, spoiste. Są one również właściwościami kaphy. W czasie pełni księżyca w ciele wzmożona jest kapha, a w zewnętrznym środowisku element wody. W tym czasie wzbiera woda w oceanie, jest przypływ, powodujący nadmiar wody we wszystkich formach życia. W czasie pełni księżyca ludzie cierpiący na astmę i epilepsję związane z kapha mają więcej ataków, a kobiety w czasie menstruacji mają większe bóle.

W czasie nowiu księżyca wzmaga się energia słoneczna. Ponieważ energia słońca ma związek z pittą, ludzie cierpiący np. na epilepsję związaną z pittą mają w tym czasie więcej ataków.

FAZY LUDZKIEGO ŻYCIA

Czas rządzi nie tylko ruchami planet, ale również cyklami ludzkiego życia. Ruch czasu w indywidualnym życiu łączy się z cyklem vata-pitta-kapha. Ajurweda naucza, że są trzy ważne okresy życia ludzkiego: dzieciństwo, dorosłość i starość.

Dzieciństwo jest czasem kapha i dlatego dzieci mogą częściej zapadać na choroby kapha, takie jak przekrwienie płuc, kaszel, przeziębienie i wydzielanie śluzu. Jedynym pokarmem dziecka jest mleko matki lub mleko krowie, które może wzmagać kaphę. Ten okres czasu kapha trwa od urodzenia do szesnastu lat.

Dorosłość obejmuje lata od szesnastu do pięćdziesięciu lat. Okres ten jest czasem pitta, gdy jednostka jest aktywna i pełna żywotności. W tym czasie powszechne są schorzenia pittę.

Starość jest czasem vata. Do schorzeń starszego wieku zalicza się drżenie, wycieńczenie, zadyszkę, artretyzm, utratę pamięci i zmarszczki.

Po więcej informacji na temat Ajurwedy: kliknij tu!

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika