Podłoga i ściany to wizytówka naszego domu. Jeśli zatem nie zadbamy o ich odpowiednie i ekskluzywne wykończenie nigdy nie będziemy zadowoleni z wnętrza jakie posiadamy. Jeśli chodzi o ściany to sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy zakupić dobrej jakości farby w jasnych kolorach, a każde wnętrze będzie wyglądało ładnie. Do tego drobna dekoracja albo fototapeta jako oryginalne wykończenie ściany i spektakularny efekt uzyskany od ręki.

W przypadku podłóg sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Wśród materiałów typowo podłogowych możemy bowiem wymienić takie, które są trwałe, ale także i takie, które niestety nie cieszą się zbyt wysoką klasą wytrzymałości.

Najmocniejsze jest oczywiście drewno. Dlatego najlepiej jest je położyć na podłodze w salonie, czy przedpokoju. Niestety podłogi drewniane mogą być dość drogie. Jeśli zatem nie stać nas na taki wydatek, w mniejszych pokojach możemy zainwestować w wykładzinę.

Jeśli postaramy się o jej dobre założenie również istnieje szansa, że wystarczy nam na długo. Po za tym wykładzina jest bardzo miła w dotyku. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu w sypialni zaraz po wyjściu z łóżka.

Zakładamy wykładzinę

Rozpoczynamy od sprawdzenia jakości podłoża. Musi być ono bardzo równe, oczyszczone i suche. Wykładzinę mocujemy do podłoża albo przy pomocy taśmy samoprzylepnej albo przy pomocy kleju.

Jeśli na naszej podłodze jest już jedna wykładzina nie zrywajmy jej, połóżmy nową wykładzinę na poprzednią. Pamiętajmy tylko, żeby odpowiednio zadbać o jej przymocowanie do podłoża.

Jak kupować?

Wykładzinę podobnie jak wiele innych materiałów budowlanych warto kupować z pewnym zapasem. Najlepiej żeby to było około 15 cm .

Najlepszym rozwiązaniem jest kładzenie wykładziny w jednym kawałku, bez przycinania i szatkowania na mniejsze dywaniki. Niestety nie każde wnętrze ma takie rozmiary, by było to możliwe. Jeśli zatem musimy naszą wykładzinę przyciąć pamiętajmy by zawsze robić to tak, by jedna wykładzina nakładała się na drugą. Tak położone warstwy należy przeciąć w jednym miejscu nożykiem do tapet. Otrzymane cięcie pozwoli nam zatuszować ewentualne ślady po nacięciach.

Warto pamiętać:

  • cementowe podłogi, na których chcemy położyć wykładzinę dobrze jest przetrzeć papierem ściernym,
  • jeśli zdecydujemy się na przycinanie wykładziny zawsze zostawmy sobie pewien zapas materiału.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.