Wielu Polaków pracujących za granicą wciąż nie stara się o odzyskanie należnego im podatku, bojąc się, iż może to spowodować nagatywne skutki.
Ten PRZEWODNIK dostarcza odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości, jakie słyszeliśmy od od naszych Klientów w ciągu 12 lat naszej praktyki.

Co to jest zwrot podatku?
Z wynagrodzenia za pracę odciągany jest podatek dochodowy. Na zakończenie roku obrachunkowego lub po skończeniu zatrudnienia (jeżeli zamierzany jest wyjazd z tego kraju), zatrudniony powinien wypełnić określony formularz i wymagane dokumenty do miejscowego urzędu podatkowego, który bada poprawność danych i kalkuluje wartość zwrotu. Gdy suma ta zostanie oszacowana, pracownik powinien otrzymać pieniądze.

Ile czasu czeka się na zwrot podatku?
Czas oczekiwania to około 2-3 miesiące. Długość procesu zależy od państwa, a także od tego, jak starasz się o zwrot: samemu, czy poprzez firmę. Z naszych informacji widać, że te osoby, które korzystają z usług specjalistycznego biura, odzyskują pieniądze w krótszym okresie.

Jakie dokumenty są wymagane?
Przeważnie zagraniczne organy fiskalne żądają takich oto dokumentów:
– kopii paszportu lub innego dowodu tożsamości;
– dokumentu potwierdzającego osiągnięty przychód i zapłacony podatek od wszystkich pracodawców (np. w UK jest to formularz P45 lub P60).

Czy zwrot podatku jest zgodny z prawem?
Tak. Prawo fiskalne przewiduje pewną kwotę wolną od podatku, którą można zarobić w danym roku bez płacenia podatku. Z tego wynika, że W sytuacji gdy roczne zarobki nie były większe od tej wartości, można otrzymać cały zapłacony podatek, tzn. 100%.
W przypadku osób o wyższych dochodach, urząd podatkowy oddaje jedynie podatek nadpłacony.

Czy możliwy jest zwrot wszystkich podatków zapłaconych za granicą?
Tak i nie. Zależy to od czynników takich jak m.in.: ile wyniósł dochód, ile podatku się zapłaciło, czy w jakim kraju było się zatrudnionym.
Możesz użyć bezpłatnego Kalkulatora, znajdującego się na na stronie RT TAX, aby obliczyć kwotę, jaka Ci się należy. Przeciętny należący się zwrot wynosi ok. 1600 PLN.

Czy będę jeszcze mógł zgodnie z prawem pracować w kraju, z którego uzyskałem zwrot podatku?
Tak. Zwrot nadpłaconego podatku jest procesem zgodnym z prawem dlatego w żaden sposób nie wywołuje żadnych skutków na tryb zatrudnienia.

Czy po dokonaniu zwrotu podatku, nie stracę prawa do emerytury czy innych gwarancji socjalnych?
W systemie podatkowym są dwa podstawowe kategorie należności: składki socjalne i podatek dochodowy.
Prawo podatkowe ustanawia możliwość zwrotu tylko nadpłaconego podatku dochodowego. A emerytura oraz pozostałe świadczenia socjalne są pokrywane ze składek i nie mają nic wspólnego ze zwrotem podatku.

Czy jeśli dostanę zwrot podatku z zagranicy, mam obowiązek płacić go w Polsce?
Nie. W przypadku gdy płaciłeś podatki w kraju zatrudnienia, w kraju nie musisz już tego robić. Wynika to z zawartych przez Polskę z innymi państwami, dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z nich wynika, że po przeprowadzeniu zwrotu podatku z zagranicy, w kraju nie trzeba go opłacać.

Czy zwrot podatku może być postrzegany jako uciekanie od płacenia podatków?
Nie. Dlatego, że zwrócony może być nie cały podatek, a jedynie nadpłacony podatek dochodowy. W przypadku, gdy zwrotowi przysługuje 100%, to oznacza to tylko, iż nie przekroczyło się minimalnej kwoty dochodu zwolnionej z podatku w tym państwie.

Czy to prawda, że aby móc ubiegać się o zwrot podatku, trzeba pracować za granicą wiele lat?
Nie. Nie jest ważne, ile czasu było się zatrudnionym. Nawet jeżeli pracowało się tylko dwa tygodnie, a zapłaciło się w tym czasie podatek, można się starać o należący się zwrot.

Czy mogę starać się o zwrot podatku, jeżeli nie mam wszystkich wymaganych dokumentów?
Tak. Tylko w takim wypadku najlepiej skorzystać z pośrednictwa specjalistycznego profesjonalisty, który może skontaktować się z poprzednim pracodawcą lub organem skarbowym w celu pozyskania wymaganych formularzy.

Czy można starać się o odzyskanie podatku samemu, bez zatrudniania profesjonalnych serwisów firm pośredniczących?
Tak. Podatnik osobiście może rozliczać się z danym urzędem podatkowym. Jednakże nasza praktyka pokazuje, iż nie jest to tak proste, jak wygląda. Głównie pojawiające się trudności to:
– źle wypełnione druki,
– uzupełniające pytania ze strony organu podatkowego, na które często trudno odpowiedzieć,
– gubienie przesłanych formularzy,
– trudności z rozmową, kiedy zatelefonuje inspektor z urzędu podatkowego i trzeba będzie osobiście udzielać mu wyjaśnień.

Jak zacząć procedurę odzyskiwania podatku?
Można tego dokonać rejestrując się na stronie: www.odzyskajpodatek.pl albo telefonując do RT TAX lub przychodząc do naszego biura.

O RT TAX
RT Tax to spółka utworzona w 2000 roku. Świadczy serwis zwrotu podatku pracownikom, którzy byli zatrudnieni za granicą. Posiada ok. 400 agencji w 39 krajach na całym świecie. Z sukcesem pomogła już powyżej 150.000 klientów, którzy pracowali w w państwach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Niemcy, Norwegia, USA, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.