Wpadłeś na pomysł, by założyć instalację monitoringu w swojej firmie, na jej parkingu, obok własnego domu lub w dowolnym innym miejscu? Nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej od dobrego planu, oczywiście. Aby dobrze i pożytecznie wydać pieniądze, przy wyborze odpowiedniego monitoringu weź pod uwagę następujące rzeczy:

  1. Określ, ile właściwie kamer będziesz potrzebował. Interesuje cię podgląd wszystkiego na raz czy kilku newralgicznych punktów?
  2. Weź przy tym pod uwagę fakt, że rejestratory najczęściej są przystosowane do odbioru sygnału z 4, 8, 9 lub 16 kamer. Rzecz jasna, monitoring warto zaplanować tak, aby wykorzystać całkowicie możliwości danego rejestratora.
  3. Przy planowaniu zakupu rejestratora, weź pod uwagę jego możliwości techniczne. Ilość klatek na sekundę oraz rozdzielczość ma oczywiście wpływ nie tylko na cenę tych urządzeń, ale także ich zastosowanie. Kamery zewnętrzne powinny być silniejsze od tych wewnętrznych, jeżeli ich zadaniem, oprócz funkcji odstraszania, ma być również identyfikacja osób nagrywanych. Kamery we wnętrzach są mniejszym problemem, pod warunkiem, że nie są to wyjątkowo przestronne wnętrza i że są dobrze oświetlone.
  4. Określenie liczby kamer mających być zamontowanych w środku i na zewnątrz jest ważne jeszcze z innego powodu: trzeba oszacować, na których z nich należy zamontować czujniki podczerwieni IR czy ewentualnie bonusowe oświetlenie w rodzaju pospolitego halogenu wyposażonego w detektor ruchu. W tym momencie trzeba tez ostatecznie określić zadania każdej z kamer, co pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie do konkretnej roli.
  5. Weź również pod uwagę ewentualne zamontowanie atrap kamer. Było nie było, to właśnie czynnik odstraszający jest w monitoringu najważniejszy.
  6. Przy doborze urządzeń zrób sobie przysługę i zignoruj rozwiązania z najniższej półki. Takie urządzenia działają zwykle do pierwszej awarii, a potem stają się niezwykle drogie w utrzymaniu. W tym przypadku potwierdza się niestety stwierdzenie, że oszczędzanie może okazać się bardzo drogie.
  7. Niezłym pomysłem jest przygotowanie zawczasu schematów wszelkich instalacji w budynku (elektryczna, gazowa itd). Pomoże to zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas zadania projektowania połączeń pomiędzy instalowanymi kamerami a rejestratorem. Dobre wpasowanie nowej instalacji w te już istniejące może mieć wpływ na estetykę obiektu (brak kabli czy rynienek ich ukrywających).
  8. Na „bazę główną” całej instalacji, gdzie umieszczony będzie rejestrator i centralne zasilanie, należy wybrać pomieszczenie bardzo dobrze wentylowane oraz – co chyba oczywiste – ciężko dostępne dla osób trzecich.
  9. Po przemyśleniu tych spraw zgłoś się do specjalisty od monitoringu, który na podstawie zebranych danych dobierze dla ciebie najlepsze, dostosowane pod twoje potrzeby rozwiązania.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika