Picie niewielkich ilości alkoholu dorosłemu nie zaszkodzi, dla młodego człowieka może mieć jednak poważne konsekwencje. To, co nieszkodliwe dla dorosłych, bywa bardzo niebezpieczne dla dzieci. Młodzi ludzie sięgający po alkohol często tłumaczą sobie, że nie robią nic złego.

Skoro dorośli mogą wypić lampkę wina lub piwo, to niby dlaczego oni nie mogą sobie na to pozwolić?
Powodów, dla których należy dziecko chronić przed kontaktem z alkoholem, jest wiele. Przede wszystkim organizm młodego człowieka znacznie różni się od organizmu dorosłego. Dziecko rośnie i rozwija się, natomiast picie alkoholu w okresie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, a także rozwój fizyczny oraz psychiczny. Wśród młodych ludzi, którzy mają za sobą pierwsze kontakty z alkoholem, często pojawiają się problemy m.in. z nauką oraz z kontaktami z innymi ludźmi: zarówno dorosłymi, jak i rówieśnikami.

Druga rzecz, to sprawa zachowania kontroli nad tym, co i w jakich ilościach pijemy. Dorosły człowiek, nie mający problemów z alkoholem, potrafi kontrolować jego spożycie. Dziecko nie ma takiej umiejętności. Dodatkowo na młody organizm alkohol działa silniej niż na dorosłego człowieka. U młodego człowieka nawet jedno piwo może spowodować poważne problemy z koordynacją ruchową czy oceną rzeczywistości.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika