Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoja strona internetowa faktycznie działa jak należy? Czy w Twoim sklepie da się na pewno złożyć zamówienie? Czy użytkownik ma dostęp do Twojego forum? Jeżeli uważasz, że Twoja strona działa przez cały czas jak należy, to może warto to zweryfikować.
Problemy, które mogą wystąpić w ciągu dnia dla pojedynczej witryny, są naprawdę liczne. Najczęściej jest to problem spowodowany pracami bezpośrednio na serwerze hostingowym, bądź też po prostu awarią takiego serwera. W takim wypadku Twoja strona może zniknąć z sieci na dany czas. Jeżeli będzie to dłuższa chwila i to akurat w nieodpowiednim momencie, w tedy taka strona zagrożona jest spadkiem pozycji w wyszukiwarkach! Nie można oczywiście nie wspomnieć o negatywnym odczuciu użytkowników,  którzy w danym momencie chcieli wejść na taką stronę. Zapewne u wielu z nich spadnie poczucie bezpieczeństwa i wytworzą się negatywne emocje.

Jak poradzić sobie, gdy strona nie działa?

Jeżeli jest to pojedyncza wpadka, to wystarczy usunąć przyczynę awarii. Niestety źródło usterki nie musi być od razu takie oczywiste i może to zająć dużo cennego czasu. Jeszcze gorzej, gdy problem pojawia się notorycznie o różnych porach dnia i różnych odstępach czasu. Czasami usterka jest na tyle krótka (np. 10 minut), że możemy osobiście nie zauważyć i zignorować – jednak odpowiednia grupa użytkowników czy też klientów będzie nadal doświadczała skutków awarii.

Pomocnym narzędziem może być odpowiednia usługa monitoringu strony internetowej. Automatyczne testowanie witryny pod względem dostępności dla użytkownika i poprawności działania funkcjonalności daje sporą przewagę w przypadku wystąpienia awarii. Daje to przede wszystkim natychmiastową reakcję, dzięki powiadomieniu konkretnych osób (nawet za pomocą wiadomości tekstowej sms). Dzięki dołączonemu raportowi o przyczynie awarii strony internetowej lub usługi, można od razu zabrać się do jej naprawienia, bez potrzeby spędzenia dużej ilości czasu na analizowaniu hipotetycznej przyczyny. Wiele osób, tak jak i mnie, zaszokowałby na pewno fakt, jak wiele właścicieli stron dowiaduje się o problemie dopiero po analizie całkowitej historii dostępności strony.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.