Być może nie każdy mężczyzna zdaje sobie z tego sprawę, że tak samo jak są lekarze, którzy zajmują się sprawami damskimi, tak są też lekarze od spraw typowo męskich. Takim lekarzem jest przede wszystkim androlog, ale w wielu męskich problemach może pomóc także lekarz urolog. Każdy mężczyzna w pewnym momencie swojego życia powinien zostać zbadany przez androloga, albo urologa. Takie badanie może bowiem nawet ocalić mu życie.

Kobiety powinny regularnie chodzić do ginekologa przynajmniej raz w roku od momentu kiedy ukończyły one 18. rok życia. Muszą one być pod stałą opieką specjalisty nawet wtedy, kiedy ich zdaniem nic się nie dzieje. Takie regularne wizyty pomagają im bowiem uniknąć takich chorób jak rak piersi, czy rak szyjki macicy.

Mężczyźni nie muszą się aż tak wcześnie zgłaszać na pierwsza wizytę do androloga, czy urologa, chyba że odczuwają pewne dolegliwości ze strony narządów płciowych, układu moczowego, albo cierpią na problemy z płodnością. Regularnie zacząć się badać warto w wieku 45 lat. Wtedy bowiem u mężczyzn mogą zaczynać się problemy z prostatą. Co prawda choroby prostaty raczej nie przebiegają bezobjawowo, ale lepiej dmuchać na zimne. Występowanie raka gruczołu krokowego znajduje się bowiem na trzecim miejscu, jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie nowotwory występujące u mężczyzn, a pod względem ilości zgonów, które są nim spowodowane, miejsce czwarte.

Rak gruczołu krokowego najczęściej występuje u mężczyzn, którzy ukończyli 70. rok życia, i którzy przejawiali predyspozycje do wystąpienia tego nowotworu. Nie znaczy to jednak, że młodsi mężczyźni mogą być spokojni o swoje zdrowie. Zdarzają się bowiem przypadki zachorowalności na tę chorobę nawet u mężczyzn przed 40. rokiem życia.

Co prawda każdy mężczyzna narażony jest na choroby prostaty, ale wielu z nich na własne życzenie przyczynia się do pogorszenia swojego stanu zdrowia. Najbardziej narażeni na raka gruczołu krokowego są osoby z obciążeniem rodzinnym oraz przedstawiciele rasy czarnej, ale rozwojowi tej choroby sprzyja także dieta bogata w dużą ilość nasyconych tłuszczów, białka i cholesterolu, a niską ilość selenu oraz witamin E i D. Stosując więc dietę niskotłuszczową, opartą na warzywach, owocach i produktach zbożowych można zapobiegać, albo nawet powstrzymywać rozwój choroby. Osobom narażonym na tę chorobę poleca się także jedzenie dużych ilości soi oraz siemienia lnianego.

U zdrowego mężczyzny prostata nie wywołuje żadnych przykrych dolegliwości, dlatego też jeśli zaczyna boleć, albo pojawiają się problemy z płodnością, czy dolegliwości ze strony układu moczowego powinno to stanowić sygnał do wykonania badania. Wśród tych dolegliwości należy wymienić: częste oddawanie moczu, bolesne parcia na pęcherz, trudności z mikcją oraz bóle w kroczu promieniujące od pęcherza i jąder.

Badania gruczołu krokowego dokonuje się per rectum, czyli przez odbyt. Wykonuje je lekarz androlog, albo urolog przy pomocy palca. Takie badanie pozwala ocenić wielkość prostaty, bolesność oraz obecność stwardnień i innych nieprawidłowości. Na podstawie badania urologicznego można stwierdzić, czy w prostacie występują stany zapalne, albo zmiany nowotworowe.

W ten sposób profilaktycznie powinien się badać każdy mężczyzna, a już szczególnie ci, którzy zaobserwowali u siebie problemy z płodnością, czy dolegliwości ze strony układu moczowego. Takie badanie nie daje jednak pełnego obrazu zmian w gruczole krokowym. Pełniejszy obraz daje badanie ultrasonograficzne, przy czym na pełną diagnozę pozwala jedynie transrektalna ultrasonografia z biopsją gruczołu krokowego. Konieczne jest także wykonanie badania PSA, czyli badanie stężenia swoistego antygenu sterczowego w surowicy krwi. Jeśli jest ono zbyt duże, może to oznaczać raka.

Odpowiednia dieta oraz regularne badania prostaty to bardzo ważny element profilaktyki raka gruczołu krokowego. Choć coraz więcej mężczyzn poddaje się badaniom, nadal ta liczba jest zbyt mała. Im więcej mężczyzn będzie się badać, tym mniej problemów z prostatą będzie kończyć się śmiercią pacjentów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika