Uzębienie to ta część naszej twarzy, która mocno rzuca się w oczy. Bardziej jednak niż zęby zauważalny jest ich brak. Nie trzeba się szeroko uśmiechać, aby niemal każdy mógł zauważyć, że brakuje nam jednego, czy kilku zębów, szczególnie jeśli brakuje któregoś z tych przednich.

Stracić zęby można z wielu powodów. Przyczyną ich utraty mogą być choroby zębów i przyzębia, albo urazy mechaniczne. Wcale nie trzeba prowadzić awanturniczego trybu życia, aby wybić sobie zęba. Wystarczy niefortunnie się przewrócić, albo czymś uderzyć i nieszczęście gotowe. W wyniku urazów mechanicznych zęby mogą się kruszyć, łamać, a czasem całkiem wypadają. W tym ostatnim przypadku ważne jest, aby zareagować możliwie jak najszybciej. Możliwe jest bowiem powtórne wstawienie tego samego zęba. Taki zabieg nosi nazwę reimplantacji.

Dlaczego tak ważne jest jak najszybsze powtórne wstawienie zęba na jego dawne miejsce? Komórki korzenia zęba bardzo szybko umierają. Należy więc umieścić ząb w zębodole zanim zdążą obumrzeć wszystkie. Za najbardziej skuteczną reimplantację uważa się tę, która następuje w ciągu 30 minut od momentu utraty zęba, ale nawet po 2 godzinach istnieje jeszcze szansa, że ząb na nowo się przyjmie.

Co należy zrobić po utracie zęba? Należy go podnieść chwytając za koronę, umyć, wstawić na miejsce i udać się do dentysty. Samodzielna reimplantacja niestety nie będzie zbyt skuteczna. Pomoc dentysty jest w tej sytuacji niezbędna. On zadecyduje, czy ząb nadaje się do wstawienia oraz czy zębodół jest gotowy do tego, aby przyjąć ząb z powrotem. Może być bowiem tak, że w wyniku wybicia zęba w zębodole pojawi się ropa, albo stan zapalny. W takiej sytuacji reimplantacja nie może zostać wykonana.

Niestety bywa tak, że mimo starań nie da się skutecznie i na stałe umieścić zęba w zębodole. W tej sytuacji pozostaje tylko uzupełnienie braku poprzez wstawienie mostu, protezy, albo implantu zębowego, przy czym to ostatnie rozwiązanie cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Implanty zębów najlepiej bowiem zastępują utracone elementy uzębienia. Wszczepiane są one prosto do kości, dzięki czemu są tak samo trwałe jak trwałe są naturalne zęby.

W przypadku wstawiania implantu na miejsce wybitego zęba także liczy się czas. Nie trzeba oczywiście tego robić już tego samego dnia, w którym doszło do utraty zęba, choć taki zabieg przyniósłby z pewnością najlepsze rezultaty, ale mimo wszystko należy się z implantacją pospieszyć. W tym przypadku także chodzi o komórki kości, w którą ma być wszczepiony implant. Im dłużej się zwleka, tym więcej komórek kości zanika. Po dwóch latach od utraty zęba może ich zaniknąć nawet 50%, a przecież w coś trzeba ów implant wstawić.

Wstawianie implantów w miejsce utraconych zębów powinno się robić nie tylko z przyczyn estetycznych. Wstawia się je więc nie tylko z przodu, ale nawet tam, gdzie utraconego zęba nie widać. Zęby są bowiem potrzebne przede wszystkim do gryzienia i żucia oraz do mówienia. Względy estetyczne to ostatnia rzecz, którą należy się przejmować.

Brak zęba może skutkować nie tylko pojawieniem się trudności z przeżuwaniem pokarmów i mówieniem, ale także przesunięciem pozostałych zębów oraz zaburzeniami ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Trudności z gryzieniem i żuciem pokarmów spowodowane brakiem zęba staramy się niwelować gryząc i żując pokarmy pełną stroną. To zaś powoduje nadwyrężenie i osłabienie stawu skroniowo-żuchwowego, a co za tym idzie także ból i inne dolegliwości.

Wypadki niestety się zdarzają. Zęby, choć są dobrze zakorzenione w kości, pod wpływem urazów wypadają. Bez jednego czy dwóch zębów można oczywiście żyć, ale dla zdrowia i codziennego komfortu warto miejsce po zębie jakoś zastąpić – albo wybitym zębem (jeśli jest taka możliwość), albo implantem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika