Ból śródstopia – charakteryzuje wiele chorób. Mogą one być przyczyną bólu podeszwy w okolicy przodostopia w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych. Metatarsalgie charakteryzuje ból odczuwany pod główkami kości śródstopia, który nasila się podczas obciążenia kończyny.W większości przypadków występują również modzele pod głowami kości śródstopia.

Problemy z śródstopiem objawiają się przede wszystkim bólem, obrzękiem, tkliwością oraz zaczerwienieniem. Zmiany obejmują przede wszystkim powierzchnię grzbietową i podeszwową przodostopia, a zwłaszcza okolicę dalszej części trzonów kości śródstopia.

Dolegliwości bólowe są wspólna cecha wielu procesów patologicznych, takich jak:

  • płaskostopie poprzeczne,
  • podwichnięcie,
  • zwichnięcie,
  • proces zapalny w obrębie stawów śródstopno-paliczkowych, nieprawidłowa budowa anatomiczna głów kości śródstopia oraz całego przodostopia (np. zbyt długie kości śródstopia, nadmierna ruchomość stawu klinowato-śródstopnego I),
  • choroby dermatologiczne,
  • schorzenia ogólnoustrojowe: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów
  •  zwyrodnienia stawów.

Ból często występuje u osób uprawiających intensywnie biegi po twardym podłożu i długie spacery.

Zwiększone predyspozycje do choroby śródstopia występują u osób otyłych, u kobiet chodzących często na wysokich obcasach lub w wąskich butach. Do dolegliwości predysponują sporty wyczynowe obciążające stopę oraz różnego pochodzenia zniekształcenia stopy.

Dolegliwości bólowe często występują w miejscu gdzie nerw przebiega pomiędzy dwiema mało elastycznymi strukturami włóknistymi: poprzecznym więzadłem śródstopia i rozcięgnem podeszwowym- nerwiak Mortona. Długotrwały ucisk nerwu spowodowany między innymi chodzeniem na wysokich obcasach może stać się przyczyną jego pogrubienia i dalszego konfliktu. Ból, pieczenie i mrowienie zlokalizowane są w drugiej lub trzeciej przestrzeni międzypalcowej.

Ważnym narzędziem różnicowania przyczyny bólu jest zebranie dokładnego wywiadu i badania klinicznego oraz oceny obuwia. W początkowym etapie leczenia zachowawczego należy odpowiednio dobrać wyprofilowane obuwie, ograniczyć aktywność fizyczną, zastosować odpowiednie wkładki lub peloty ortopedyczne i w razie konieczności leki przeciwzapalne. W chorych z płaskostopiem dobre efekty dają ćwiczenia mięśni stopy wzmacniające łuk poprzeczny. Regenerację obolałych tkanek można przyspieszyć zażywają suplementy diety bogate w  chondroitynę. Dzięki mechanicznym właściwościom tej substancji możliwe jest amortyzowanie sił oddziałujących na stawy i działąnie przeciwbólowe. Efektem tego jest ułatwione wykonywanie ruchów. Chondroityna w połączeniu z kwasem hialuronowym  gwarantuje mniejszą bolesność stawu, zmniejsza tarcie w stawie poprzez odpowiednie nawilżenie. Bardzo często leczenie zachowawcze wraz z odpowiednią suplementacją przynosi szybkie efekty. Jeśli ból utrzymuje się ponad pół roku  konieczne jest wykonanie operacji, której rodzaj i zakres zależą od stopnia zniekształcenia oraz przyczyn jego powstania.

O autorze

mgr rehabilitacji- rehabilitacja domowa

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika