plecyOdkąd prowadzimy głównie siedzący tryb życia bóle pleców stały się prawdziwą plagą. W dzisiejszych czasach naprawdę niewiele osób może pochwalić się tym, że ze strony kręgosłupa nie odczuwają żadnych dolegliwości (ba! jeśli ktoś tak twierdzi można by posądzić go o kłamstwo, bo tego typu schorzenia stają się szkodliwą normą). Nie bylibyśmy aż tak zagrożeni gdybyśmy żyli aktywnie i gdybyśmy dobrze się odżywiali – tak odżywianie również ma wpływ na kręgosłup – przecież to chrząstki i kości, poza tym praca kręgosłupa jest ściśle skorelowana z pracą wykonywaną przez stawy, a gdy stawy szwankują – niedomaga również kręgosłup.

Co robić w takich sytuacjach?

Oczywiście najlepiej udać się do lekarza, tyle że lekarz nie zawsze będzie w stanie nam pomóc. Po pierwsze niektórzy doktorzy bagatelizują problem i przepisują głównie tabletki przeciwbólowe, po drugie natomiast to my powinniśmy przede wszystkim zadbać o własne plecy i własny kręgosłup ucząc się prawidłowego chodzenia, prawidłowego stania, prawidłowego podnoszenia ciężarów czy dźwigania toreb z zakupami. Jeśli nie wyeliminujemy błędów popełnianych na co dzień nasze dolegliwości będą się jedynie pogłębiać i nawet lekarz cudotwórca nam nie pomoże. Pamiętajmy, że to my musimy zadbać o siebie zmieniając nawyki a nawet przechodząc rehabilitację poprzez ćwiczenia. Ćwiczenia to jednak odrębny temat – je na razie pozostawmy, zajmijmy się profilaktyką.

Jak najprościej odciążyć kręgosłup?

  • Przede wszystkim należy unikać długiego stania. W czasie stania w pozycji nieruchomej doprowadzamy do sytuacji, w której wzmożeniu ulega nacisk na kręgi lędźwiowe co skutkuje pojawieniem się problemów z lędźwiami. Jeśli musimy stać przestępujmy przynajmniej z nogi na nogę, a najlepiej jedną nogę oprzyjmy na stołku i podeprzyjmy się łokciem na jej kolanie. Kręgosłup lędźwiowy dzięki temu odpocznie.
  • Śpiąc na brzuchu głowę kładźmy płasko, na policzku, pod stopy podkładając poduszkę lub zrolowany wałek, w pozycji na plecach podobnie, postarajmy się ułożyć tak, by kolana były lekko ugięte (też można posłużyć się wałkiem) a pod głowę podłóżmy poduszkę, która zapewni fizjologiczne ułożenie kręgom szyjnym. Śpiąc na boku również zginajmy kolana, a w zasadzie wszystkie stawy kończyn. Materac na którym śpimy powinien być na tyle miękki by dopasować się do kształtu naszego ciała, z drugiej strony powinien zachować twardość na tyle, byśmy się weń nie zapadali.
  • Podnosząc ciężary robimy to na ugiętych kolanach, prostując się prostujemy nogi, w ten sposób większość pracy wykonają silne mięśnie nóg a my nie narazimy kręgosłupa na urazy.
  • Siedząc pod żadnym pozorem nie powinniśmy zakładać nogi na nogę, bo pogarsza to dolegliwości ze strony pleców i kręgosłupa, poza tym zaburza krążenie krwi w obrębie kończyn co też jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym.
  • Do siedzenia używajmy foteli o w miarę twardej tapicerce i z prostym oparciem, dotyczy to również pracy przy komputerze.
  • Ćwicząc czy wykonując jakąkolwiek pracę fizyczną nie forsujmy się, bo w ten sposób niepotrzebnie narażamy się na kontuzje. Stopniowo nasza kondycja ulegnie poprawie – wtedy możemy zwiększyć intensywność ćwiczeń.
  • Wykonując jakąkolwiek pracę polegającą na unoszeniu lub przenoszeniu czegoś (lub zmianie pozycji ciała) róbmy to angażując przede wszystkim mięśnie brzucha i pośladków.
  • Pamiętajmy o tym, że kolana zawsze powinny być lekko ugięte, nie prostujmy ich w pełni jeśli nie ma takiej potrzeby.
  • W pozycji stojącej i chodząc wysuwajmy do przodu biodra – nie ma to być stan permanentnego wysunięcia, a naprzemienne wysuwanie i wsuwanie bioder angażujące do pracy mięśnie brzucha i pośladków. W ten sposób odciążymy kręgi lędźwiowe zapewniając im bardziej komfortowe warunki.
  • W razie wystąpienia bólu nie ignorujmy go. Udajmy się po pomoc a przynajmniej uważniej przyjrzyjmy się własnemu ciału.
  • Przy słabym kręgosłupie nawet kichanie, kaszel czy śmiech mogą być problemem. Dlatego w trakcie tych aktywności wspierajmy kręgosłup poprzez napięcie mięśni brzucha i dociśnięcie go dłońmi.
  • Nigdy i pod żadnym pozorem nie opierajmy się biodrami o obecne w otoczeniu podpory. Pamiętajmy też by nie opierać na biodrach ciężarów. Powinniśmy je dźwigać jedynie siłą mięśni nie obciążając przy tym kręgosłupa.

Na koniec dodam jeszcze, że bóle kręgosłupa i pleców mogą być skutkiem chorób innych niż dolegliwości ze strony kręgosłupa czy mięśni. U kobiet mogą mieć też podłoże ginekologiczne. Odkładanie wizyty u lekarza na później (w nieskończoność?) może skutkować poważnymi powikłaniami dlatego mimo wszystko i przede wszystkim korzystajmy z pomocy lekarskiej. Mamy do niej prawo – pamiętajmy – płacimy za nią.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.