Ewidencja czasu pracy pracownika służy ustaleniu jego czasu pracy, dzięki czemu wyliczane jest wynagrodzenie jakie mu przysługuje.


Kontrola pracownika

Oprócz wyżej wspomnianego celu prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika, istnieją jeszcze inne powody. Dzięki niej możliwa jest kontrola przestrzegania przepisów w czasie pracy przez pracownika. Ewidencjonowania pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Informacje o tym jak ma być prowadzona ewidencja, znajdują się w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 1996 roku w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

 

Jednych ze sposobów ewidencjonowania pracowników jest prowadzenie listy obecności, ale istnieje jeszcze wiele innych sposobów jak np. czytniki wyjść i wejść oraz karty magnetyczne. W przypadku pracowników pracujących w systemie zadaniowym czasu pracy, pracowników zarządzających oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub pracę porze nocnej, ewidencja czasu pracy nie jest konieczna.

 

Fałszowanie ewidencji

Zgodnie z kodeksem pracy każde naruszenie przepisów w czasie pracy i nieprowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy inspektor podczas kontroli stwierdzi istnienie nieprawidłowości albo o fałszerstwie może ten fakt zgłosić. Przestępstwa te zagrożone są karami od trzech do pięciu lat pozbawienie wolności.

 

Ewidencja czasu pracy pracowników powinna wskazywać:

  • wyszczególnienie pracy w poszczególne dni;
  • wskazywać nadgodziny;
  • dni wolne od pracy;
  • dni urlopowe pracownika;
  • oraz usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności pracownika.

Prowadzona ewidencja czasu pracownika jest dostępna dla niego w każdym momencie. Na jego żądanie pracodawca ma obowiązek ją przedstawić pracownikowi.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.