Niemiecka firma Claas, największy europejski producent maszyn rolniczych, prezentuje nowe kombajny serii 700. Jednym z najciekawszych elementów wyposażenia tych maszyn jest CEMOS AUTOMATIC (Claas Electronic Machine Optimisation System) – system elektronicznej optymalizacji ustawień.

CEMOS to pierwszy w pełni automatyczny system ustawień pracy kombajnu. Ma on na celu ułatwienie pracy kierowcy, poprawę wydajności i jakości omłotu, a także zmniejszenie zużycia paliwa. CEMOS ocenia bieżące warunki pracy na podstawie danych przekazywanych przez czujniki i automatycznie zmienia ustawienia. Nieodzowną częścią automatyki w kombajnie jest komputer pokładowy CEBIS z kolorowym wyświetlaczem, zamontowany w poręczy fotela. Wszystkie nieodzowne dane i zmiany ustawień są widoczne na ekranie. Jeśli kierowca nie zgadza się ze zmianą proponowaną przez system, może zmienić ustawienia ręcznie.

CEMOS AUTOMATIC obejmuje dwa uruchamiane oddzielnie systemy robocze:

  • CEMOS AUTO SEPARATION regulujący obroty rotorów i sterowanie ich pokryw;
  • CEMOS AUTO CLEANING regulujący układ czyszczenia (obroty dmuchawy, otwarcie sita górnego i dolnego).

CEMOS oferuje także możliwość wyboru czterech strategii optymalizacji. W zależności od warunków pracy priorytetem może być maksymalna przepustowość, minimalne zużycie paliwa lub wysoka jakość ziarna. Można też nie uznawać żadnego parametru za priorytetowy i wybrać strategię wyrównania.

Kombajny Claas mogą być też wyposażone w systemy automatycznego prowadzenia: GPS Pilot i Cruise Pilot. Pierwszy z nich dotyczy toru jazdy kombajnu i wykorzystuje sygnały GPS. Drugi odpowiada za dopasowanie prędkości jazdy do ilości zbieranego materiału, zapobiegając przeciążeniu aparatu młócącego i oddzielającego.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika