Chwyty na gitare – wszyscy chcą ich się nauczyć, ale tylko drobnej grupie to się udaje w szybki i prosty sposób. Wcale tak nie powinno być, jednak związane jest to z pewną zmianą podejścia do ćwiczeń. W tym krótkim artykule pokażę Ci dokładniej jak to możesz zrobić i w jaki sposób znacząco przyspieszyć naukę akordów gitarowych.

Pierwszy krok

Przede wszystkim musisz upewnić się, że masz poprawne ułożenie prawej ręki. Nadgarstek musi sprawiać wrażenie jakby swobodnie zwisał z gryfu. Kciuk powinien znajdować się mniej więcej w środku szerokości gryfu, a między palcami, a podstrunnicą powinna być przerwa, tak aby można była tam nawet palec włożyć.

Kiedy już upewnisz się, że właściwie układasz dłoń, jesteś gotowy przejść do kolejnych etapów.

Drugi krok

Oczywiście pierwszym z nich jest znalezienie diagramów chwytów na gitare, które chcemy się nauczyć. Jest to bardzo łatwe: wystarczy że w googlach wpiszesz coś w stylu „akordy gitarowe” czy „chwyty na gitare” i wyskoczy wiele takich tabelek. Wybierz jedną i przejdź do kolejnego etapu.

Teraz musimy nauczyć się każdego z osobna. Jest to ważne: nie rzucamy się od razu na wszystkie na raz, ale izolujemy każdy z nich i gramy samodzielnie. Powoli, w skupieniu łapiemy akord, aż dobrze zabrzmi i puszczam – i tak w kółko.

W ten sposób szybko nasze palce przyzwyczają się do poprawnego ustawienia przy konkretnych akordach. Dzięki temu będziesz w stanie swobodnie je łapać bez żadnych brzęczących czy przytłumionych dźwięków.

Trzeci krok

Gdy to już Ci będzie wychodziło, czas na przyspieszenie. Teraz skupimy się na tym, aby nabrać szybkości zmiany akordów. Prawa jest taka, że wiele piosenek wymaga bardzo szybkich zmian chwytów i musisz być w stanie za nimi nadążyć i jeszcze przy okazji tworzyć ciekawą muzykę.

Tutaj przyda nam się metronom. Ustawiasz na początku niskie tempo i zmieniasz w tempie dwa akordy na zmianę. Jak już zaczyna Ci wychodzić, zwiększasz tempo. Rób to stopniowo, żeby nie było dużych skoków, a zobaczysz szybko efekty. Najważniejsze jest tutaj skupienie na jednym elemencie na raz, a nie ćwiczenie wszystkich akordów w tej samej chwili.

Zobaczysz, że po niedługim czasie będziesz szybko i może przede wszystkim czysto zmieniał chwyty na gitare, co pozwoli Ci w ciekawszy i bardziej profesjonalny sposób grać Twoje ulubione kawałki.

No właśnie, to jest ostatni etap – wykorzystanie poznanych akordów w praktyce. W ten sposób utrwalisz i „aktywujesz” poznawane chwyty. Jest to najmilsza część ćwiczeń, bo po prostu sobie grasz to co Ci się podoba.

W ten oto sposób możesz w stosunkowo krótkim czasie opanować wiele akordów. Pamiętaj, że najważniejsze te koncentrować się na niewielu elementach na raz i ćwiczyć je najpierw na spokojnie, a potem stopniowo przyspieszać.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.