Wraz z początkiem września rozpoczął się rok szkolny. Jednak co trzeci uczeń szkoły podstawowej nosi zbyt ciężkie tornistry. Książki, ćwiczenia, zeszyty, kredki, mazaki, buty na zmianę to wszystko razem może ważyć nawet 7-8 kilogramów.

W Polsce nie ma dokładnych przepisów regulujących, ile maksymalnie powinien ważyć tornister, jednak Centralny Instytut Ochrony Pracy stwierdza, że ciężar nie powinien przekraczać 15 procent. Najlepiej aby plecak ważył około od 2 do maksymalnie 3,5 kilogramów. Zbyt ciężki plecak może powodować skoliozę, dyskopatię, zwyrodnienie stawów barkowych, biodrowych oraz skokowych. Jak więc zminimalizować ryzyko powstawania wad postawy i innych kontuzji? Ważna jest tu postawa i rodziców i szkoły. Najważniejszą rzeczą jest sam tornister. Powinien być dopasowany do dziecka, z usztywnioną tylną częścią. W żadnym wypadku nie kupujmy toreb, czy plecaków na jedno ramię, ponieważ ciężar rozkłada się wtedy nierównomiernie. Jakimś rozwiązaniem jest kupno tornistrów na kółkach, lecz problem zaczyna się na schodach. Rodzice powinni również kontrolować, co ich pociechy wkładają do tornistrów. Dzieci nie muszą codziennie nosić wszystkich książek, czy przyborów plastycznych. W tego typu przypadkach problem mogłaby rozwiązać szkoła, wprowadzając szafki szkolne. Uczniowie mogli by przechowywać w nich część podręczników i przyborów szkolnych, a także obuwie na zmianę, czy strój sportowy. Na ten problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak i wystosował prośbę do Minister Edukacji Narodowej aby każda szkoła była wyposażona w szafki szkolne dla uczniów. Do tej pory część szkół z własnych środków wprowadza szafki szkolne, aby odciążyć swoich uczniów.

Zbyt ciężki tornister może być przyczyną poważnych schorzeń kręgosłupa, jednak nie możemy zapomnieć, że nie jest on głównym winowajcą. Dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu przed telewizorem i komputerem, dlatego zapewnijmy im trochę ruchu, co może ustrzec je przed wieloma zwyrodnieniami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika