Logopeda

Logopeda

Logopeda to człowiek zajmujący się kształtowaniem właściwej wymowy. Od kilku lat, żeby posługiwać się tym tytułem niezbędne jest wykształcenie wyższe w niniejszym kierunku lub studia podyplomowe na podbudowie wyższych studiów medycznych lub pedagogicznych.
Szczególnym czasem, kiedy specjalista logopeda powinien interweniować to okres rozwoju mowy i jej doskonalenia w wieku dziecięcym. Tym zajmuje się logopedia ogólna. Oprócz tego terapeuta gdy zajdzie taka potrzeba zajmuje się usuwaniu wszelkiego rodzaju wad i zaburzeń mowy – wtedy mówi się o logopedii specjalnej.

Gabinet logopedyczny - praca logopedy

Gabinet logopedyczny - praca logopedy

Aktualnie obowiązujące definicje logopedii – a niestety jest ich sporo – określają ją jako naukę o kształtowaniu mowy oraz usuwaniu wad. Nauka ta obejmuje również oddziaływanie na kształtującą się wraz z mową psychikę dzieci w celu wytworzenia ich właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania negatywnemu jej wpływowi na kontakty koleżeńskie oraz kształtowanie osobowości. Inne źródła mówią, że logopedia zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem oraz usuwaniem wszelkich wad wymowy zarówno u dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych, u których wady wymowy mogą być konsekwencją chociażby wypadków czy innych problemów zdrowotnych.
Niezależnie od przyjętej definicji ogólny zakres pracy logopedy można podzielić następująco:

  • kształtowanie prawidłowej mowy w przedszkolu i w szkole (można tutaj mówić o prawidłowości w sensie fonetycznym jak również gramatycznym i leksykalnym,
  • doskonalenie mowy już ukształtowanej (dotyczy szczególnie osób dorosłych),
  • eliminacja wad mowy (najczęściej przez ćwiczenia narządów mowy, rzadziej przez interwencje medyczne: podcinanie wiązadła językowego),
  • usuwanie zaburzeń w zakresie emisji głosu,
  • łagodzenie trudności w czytaniu i pisaniu.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.