Kraków jest drugim co do wielkości miastem w kraju pod względem powierzchni jak i ludności. Jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym i administracyjnym w Polsce. Stolica województwa małopolskiego jest również świetnym ośrodkiem turystycznym o czym świadczy liczba turystów odwiedzających to miasto jak i postrzeganie go za granicą. Obcokrajowcy myśląc o Polsce wymieniają Kraków przed stolicą, jak i przed innymi wielkimi ośrodkami jak Wrocław czy Trójmiasto.

Ruch turystyczny w Krakowie stale rośnie i w zeszłym roku osiągnął liczbę dziewięciu milionów osób, z czego 2,35 miliona to turyści zagraniczni. Dochód z turystyki przekroczył 3,5 miliarda złotych. Co przyciąga turystów do grodu Kraka? Jakie są jego najpopularniejsze atrakcje? A może są miejsca mniej znane, a równie ciekawe i zaskakujące?

Zacznijmy od tych najpopularniejszych miejsc, które są odwiedzane przez największą liczbę turystów. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim. Kolejnym hitem jest Wawel, wraz z katedrą i grobami królów. Większość turystów dociera również na Kazimierz, byłą dzielnicę żydowską, gdzie możemy skosztować specjałów kuchni żydowskiej jaki i polskiej w jednych z najlepszych restauracji w Krakowie. Popularne wśród turystów jest odwiedzanie lokali rozrywkowych usytuowanych w popularnych dzielnicach takich jak Stare Miasto, Kazimierz czy Podgórze. W Krakowie mieści się wiele, klubów, pubów, restauracji i kawiarni, chętnie odwiedzanych przez miejscowych jak i przez obcych.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inne, mniej oblegane a równie piękne i ciekawe miejsca. Jednym z nich będzie Nowa Huta, dzielnica która mimo swojej złej sławy przeżywa renesans. Wszak najstarsza część Nowej Huty ma już blisko 60 lat. Może w ponad tysiącletniej skali Krakowa to niewiele ale jest to dzielnica z poprzedniej, minionej już epoki. Czegoś takiego już się nie buduje i warto ją zwiedzić chociażby ze względu na ten fakt. Jeśli architektura nas nie zachwyci to na pewno zaciekawi a dla przybywających z zachodniej części Europy może to być naprawdę duża ciekawostka.

Warto też zobaczyć krakowskie kopce. Większość tego pewnie nie wie ale są ich aż 4. Dwa z nich usypane zostały w czasach nowożytnych (Kopiec Kościuszki oraz Kopiec Piłsudskiego) a pozostałe dwa w czasach pogańskich (Kopiec Kraka na Podgórzu oraz Kopiec Wandy w Nowej Hucie) Szczególnie polecam wspiąć się na Kopiec Kraka, z którego rozciąga się niezwykły widok na miasto. Ponadto znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie nieczynnego kamieniołomu, w którym kręcono sceny z Listy Schindlera.

Kolejną ciekawostką są twierdze. Nieznany to może fakt ale Kraków w XIX wieku za panowania Austro-Węgierskiego był jedną z ważnych twierdz broniących wstępu do Cesarstwa. W mieście i na jego obrzeżach można znaleźć wiele ceglanych fortyfikacji. Najbardziej znanymi są fort na Nowym Kleparzu, gdzie obecnie mieści się klub oraz fort przy kopcu Kościuszki gdzie znajduje się muzeum kościuszkowskie.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.