Istnieją różne sposoby patrzenia na świat. Generalnie jesteśmy przyzwyczajeni do postrzegania go naszym zwykłym, ludzkim okiem, ale nie jest to jedyna możliwośc. Inne wersje udostępniają nam nowoczesne mozliwości techniczne.

Za pośrednictwem odpowiednio dostosowanych wizjerów można np. postrzegać inne pasmo. W ten sposó przy pomocy np. termowizora możliwe jest patrzenie na swiat poprzez podczerwień, czyli termowizja. Ten ciekawy efekt jest nieraz pokazywany w filmach sensacyjnych. A co oznacza to w praktyce?

Wystawianie świadectw energetycznych Głównie obserwację cieplejszych punktów na obszarze, na który się patrzy. Ma to swoje zalety, ale i wady. Główną zaletą jest to, że w ten sposó można widzieć nawet w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Z drugiej strony pojawia się zasadnicza wada. Otóż jeśli w danym miejscu nie ma nic, co by wytwarzało ciepło, teren dookoła jest w zasadzie cały niedostrzegalny.

Czy to wystarczy przeciętnemu fanowi nocnych wycieczek? W końcu często wystarczy światło księżyca. A gdy ono jest niedostępne, można wykorzystać równiez latarki, w szczególności te oparte na żarówkach LED. Termowizja jest ciekawą opcją, ale przeznaczoną do nieco innego postrzegania. Ponadto należy pamiętać, iż istnieją równiez inne pasma, niż podczerwień. W nich już wykorzysta się zupełnie inne sposoby techniczne, aby uzyskać podgląd tego, co się dzieje naokoło.

Ponadto czasem można się zastanaowić, że może lepiej poobserwować coś w ciągu dnia zamiast w nocy. Wtedy można się obyć bez dodatkowych wizjerów. Choc oczywiście widzi się najzwyczajniej w świecie co innego.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.