Jest wiele różnych sposobów czerpania korzyści energetycznych ze środowiska. Słońce daje również szereg takich możliwości, a czysta moc sprawia, że możemy poczuć się bohaterami. Dlaczego? Bo dzięki małym krokom, takim jak korzystanie z kolektorów słonecznych, chronimy środowisko przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń.

Najogólniej rzecz ujmując jest to urządzenie do konwersji promieniowania słonecznego na ciepło. Docierająca do kolektora energia słoneczna jest zamieniana dzięki nośnikom ciepła, którymi mogą być ciecze, takie jak glikol i woda, ale również gazy, na przykład powietrze. Kolektory dzielą się na różne rodzaje.

Tradycyjne to kolektory płaskie. Podstawowym ich zastosowaniem jest instalacja w budynkach mieszkalnych, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma duży wpływ na płacone rachunki za energię. Technologia ta jest także stosowane do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń, szczególnie w przypadku gdy budynek znajduje się poza siecią lub jeśli występują przerwy w dostawach energii. Na jego budowę składa się kilka elementów. Przede wszystkim przezroczyste pokrycie ze szkła strukturalnego, dalej absorber, czyli zaczerniona powierzchnia kolektora słonecznego, to ona właśnie pochłania promienie i później je przetwarza. Kolejny element to wymienniki ciepła, są to najczęściej rurki miedziane przylutowane do absorbera. Potrzebna jest również izolacja wykonana przeważnie z wełny mineralnej. Kolektory płaskie charakteryzują się długoterminowym czasem użytkowania, gdyż może ono sięgać do 25 lat.

Inny rodzaj, kolektor próżniowo-rurowy z płaskim absorberem, cechuje się nawet do 40% większą wydajnością w ciągu roku niż ten wyżej opisany, ale technologia jego wykonania sprawia, że sama instalacja jest trochę droższa. Ten typ kolektorów jest także równie wytrzymały na warunki pogodowe, takie jak grad czy śnieg jak kolektor płaski. Kolektor słoneczny próżniowo-rurowy składa się z takich elementów jak rura próżniowa, płaski absorber, heat pipe. Dziękipłaskiemu absorberowi zbierającego ciepło i zamkniętego w pełnej próżni niemożliwe jest jego uwalnianie. Jest to rozwiązanie, które poprawia działanie tego systemu w szerokościach geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Pobieranie ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależnione od temperatury zewnętrznej, więc zyski można czerpać nawet w zimne, słoneczne dni zimą. Elementem dodatkowym, spotykanym w jego budowie jest zwierciadło, które doświetla absorber ze strony odsłonecznej.

Istnieje również odmiana kolektorów zwana skupiającymi. Są to kolektory wysokotemperaturowe, raczej przeznaczone do użytku przemysłowego. Kolektory skupiające, kierując się nazwą, skupiają promienie słoneczne, które są odbijane w kierunku absorbera, spełnia on równocześnie rolę wymiennika ciepła. Jest to inwestycja kosztowna, gdyż taka instalacja wymaga, aby kolektory poruszały się wraz z pozornym ruchem słońca, ponieważ od tego uzależniona jest celność zwierciadła.

Różnorodne systemy oraz ich zastosowanie działają pozytywnie na popularność takiego sposobu pozyskiwania energii. W Polsce, bowiem tempo sprzedaży kolektorów jest najwyższe spośród wszystkich dostępnych odnawialnych źródeł. Wpływ na to ma zapewne stale rosnąca świadomość mieszkańców dotycząca ekologicznych rozwiązań. Ponad to koszty zastosowanie takich technologii są względnie niskie dzięki licznym dofinansowaniom.

Nie tylko w Polsce mamy wiele pozytywnych odzewów w stosunku do instalowania kolektorów. Słoneczne systemy grzewcze są powszechnie wykorzystywane w Chinach, Niemczech, Turcji, Indiach i Australii.

Energia pobierana ze słońca umożliwia czerpanie czystych korzyści energetycznych, a różne ich typy są dostosowane do zmiennych środowisk i stref klimatycznych. Jednak nie jest to sposób do ciągłego i równomiernego ogrzewania, a jedynie uzupełnienie. Niemniej, warto zainwestować w tego rodzaju przedsięwzięcie i przyczynić się chodź trochę do ekologicznego rozwoju świata.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika