Podczas wypełniania PITu za rok 2012 każdy podatnik ma prawo wybrać uzupełnienie oraz przesłanie dokumentu drogą elektroniczną, o ile wybrany formularz znajduje się na liście sporządzonej przez ustawodawcę. Na liście tej znajdują się następujące druki: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a także PIT-16, PIT-16A,  PIT-16Z, PIT-19Ai PIT-28.

Dane potrzebne do wypełnienia PITu online

Co istotne, aby rozliczyć PIT przez internet nie jest wcale konieczne wyrabianie podpisu elektronicznego w tym celu. Wypełniając formularz będziemy musieli jednak podać swoje dane osobowe takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL a także kwotę przychodu za rok wcześniejszy – 2011 (jeżeli nie składaliśmy wówczas PITu wypisujemy 0 zł).

Oprócz tego konieczne będą naturalnie dane o uzyskanych w trakcie roku rozliczeniowego przychodach, kosztach ich uzyskania, potrąconych zaliczkach i odliczonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – zupełnie tak samo jak przy wypełnianiu tradycyjnego formularza.

 

Jak złożyć PIT online?

PIT przez internet

Ministerstwo Finansów daje obecnie dwie możliwości złożenie PITu drogą internetową: poprzez stronę internetową lub z użyciem specjalnego programu instalowanego na dysku swojego komputera. Niezależnie od wybranej metody trzeba posiadać na komputerze program Adobe Acrobat Reader w wersji co najmniej 8.1.4. , jeśli jednak zamierzamy wypełnić PIT w serwisie e-deklaracje, czyli bez ściągania programu na nasz komputer, niezbędna będzie ponadto wtyczka do przeglądarek internetowych Flash Player w wersji co najmniej 9.0.115.

Resort finansów w taki sposób zabezpieczył podatnika przed stresem związanym z poprawnością e-deklaracji, iż program, z którego korzystamy będzie wyświetlał komunikaty mówiące nam o tym czy przetwarzanie dokumentu zakończono poprawnie (komunikat nr 200) czy np. wystąpił błędny komunikat SOAP (komunikat nr 100).

Istotnym jest fakt iż, po wysłaniu formularza otrzymamy numer referencyjny. Nie jest on poświadczeniem złożenia PIT za rok 2012, dowodem na to jest natomiast Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które pobierzemy na stronie e-deklaracje dopiero po weryfikacji naszego zeznania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.