Dłonie W Polsce dostępnych jest coraz więcej specjalistycznych usług dla klietów biznesowych i indywidualnych, które z uwagi na to że pochodzą z krajów zachodnich mają zupełnie dziwne, niezrozumiałe nazwy. Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją, dlatego też o coachingu mało kto słyszał, a jeszcze mniej z nas rozumie jego istotę. Wyjaśnię więc – w skrócie coaching to po prostu trening umysłu. Zaciekawieni? Zapraszam dalej…

Istota coachingu

Jak wspomniałem – coaching to trening. Trenujesz umysł, tak aby poszerzyć swoje umiejętności czy kompetencje w jakimś zakresie. Trening odbywa się pod okiem specjalnego trenera – tzw. „coacha”, który ma pomóc Ci w wynaczeniu i osiągnięciu zamierzonych celów.

Generalnie główną myślą metody jest podejście sugerujące, że sami potrafimy pokonać nasze słabości, potrzebujemy tylko kogoś kto pokaże nam sposoby na rozwiązanie problemów i pomoże w poszukiwaniu właściwych rozwiązań.

Coaching najlepiej rozwija się w sporcie – co jest oczywistą konsekwencją tradycyjnej roli trenera i zawodnika, natomiast obecnie trwa ekspansja metody do środowisk biznesowych i pracowniczych. W końcu wszyscy chcą być lepsi w tym co robią 😉

Rola trenera

Bardzo ważną sprawą jest dobór i ścisła współpraca z coachem. To on ma nas motywować do działania, być naszym mentorem, konsultantem, oraz terapeutą. To swego rodzaju wyspecjalizowany psycholog, z którym regularnie będziemy się spotykać, określać cele i stopień ich realizacji w trakcie współpracy.

W Polsce to zupełnie nowy zawód, stąd ciężko znaleźć kogoś kto faktycznie pomoże, a nie tylko wyciągnie z nas pieniądze. Zalecam więc szukać wśród firm i specjalistów z dobrymi referencjami, inaczej z treningu może nic nie wyjść…

Trener musi rozumieć Twoje problemy i znać ścieżki rozwiązań, stąd też bywa że są specjaliści funkcjonujący wyłącznie w określonych branżach (inwestowanie, sport, biznes, rozwój osobisty, itd).

Warto, czy nie warto?

To zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego charakteru. Część z nas doskonale radzi sobie sama, inni potrzebują nieustannego wsparcia innych. Jeśli pragniesz osiągnąć np. sukces zawodowy, a piętrzące się problemy nie pozwalają Ci awansować i nie wiesz gdzie leży problem – wtedy możesz spróbować coachingu. Szybko przekonasz się, czy ta ścieżka pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel, czy też będzie kolejną ślepą uliczką i straconym czasem.

Daj sobie szansę – miesiąc, dwa współpracy powinno pokazać pierwsze efekty. Zawodowi sportowcy niemal zawsze mają trenerów, cóż stoi na przeszkodzie aby i w innych dziedzinach życia mieć kogoś kto zna się na rzeczy i profesjonalnie doradzi nam w realizacji planów?

Możesz wszystko!

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.