Gruczoły ślinowe są odpowiedzialne za doprowadzanie wydzieliny ślinowej do jamy ustnej. Znajdują się one w jamie ustnej i są rozmieszczone symetrycznie. Kamica tych narządów to dość popularne schorzenie i jednocześnie najczęściej dotykąjące gruczoły ślinowe.  Gruczoły są rozmieszczone symetrycznie i doprowadzają wydzielinę do jamy ustnej dzięki przewodom ślinowym o różnej długości. Mamy kilka rodzajów ślinianej – przyuszne, żuchwowe a także żuchwowe. Na kamicę ślinianek najczęściej chorują osoby w wieku średnim ale bywa też, że dotyka onaludzi niezwykle młodzych. Najczęściej zdecydowanie (ponad 80% przypadków) kamienie rozwijają się w śliniankach podrzuchwowych.

Przyczyny powstawania kamieni w gruczołach ślinowych nie są do tej pory poznane podobnie jak przyczyny powstawania kamieni w innych organach. Kamienie składają się w największęj części z fosforanu, który stanowi aż 76% składu. Uczeni uważają, że kamienie ślinianek to końcow etap przewlekłego stanu zapalnego, który może byc wywołany przez zaburzenia elektrolitowe elektrolitowe. Stan zapalny powoduje nadprodukcję złuszczającego się naskórka i jego zaleganie w przewodach ślinowych.

Objawy kamicy ślinianek

Objawy oraz ich nasilenie sa ściśle związane z wielkością oraz ilością kamienie zalegających w śliniankach. Naturalnie – im większe kamienie tym cięzsze objawy. Najbardziej dokuczliwe objawy towarzyszą całkowitemu zablokowaniu światła przewodu gruczołów ślinowych. Najczęstszym objawem jest ból  dna jamy ustnej, który rozpoczyna się niebawem po rozpoczęciu i trwający najczęściejdo 2 minut. Pojawić może się również obrzęk, a w skrajnych przypadkach nawet ropień.

Przeciwdziałać powstawaniu kamieni w gruczołach ślinowych

Zapobieganie powstawaniu gruczołów ślinowych jest trudne, ze względu na nieznaną przyczynę ich powstania. Z całą pewnością podczas wizyty w gabinecie dentystycznych stan naszych ślinianek powinien ocenić  stomatolog. Olsztyn, Warszawa, Poznań, Kraków oraz wiele większych miast w Polsce oferuje nam usługi dentystyczne na wysokim poziomie. Gabinety posiadają USG, dzięki któremu dentysta przy okazji wizyty jest w stanie skontrolować stan naszych ślinianek i w razie zaobserwowania niepokojących zmian, skieruje nas do specjalisty.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika