nieruchomośćKupno mieszkania to bardzo ważna decyzja, zwłaszcza jeśli wiąże się z tym obowiązek spłacania kredytu przez większą część życia. Dlatego musi to być decyzja przemyślana i przeanalizowana w najmniejszych szczegółach. Oczywiście poszukiwanie własnego „M” rozpoczniesz od wpisania w wyszukiwarkę frazy „najtańsze mieszkania”.

Jednakże cena nie jest najważniejszym kryterium, zwłaszcza że jest to decyzja na całe życie. Dlatego warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy sprecyzować jak duże powinno być owe mieszkanie, kolejna kwestia jest następująca – rynek pierwotny czy wtórny, lokalizacja inwestycji – wolisz mieszkać jak najbliżej centrum, czy na obrzeżach miasta.

Warto dokładnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego – wyobraźcie sobie sytuację, że kupiliście piękne mieszkanie w cichej okolicy, a po kilku miesiącach po drugiej stronie ulicy powstaje hałaśliwa ferma kur. Można tego uniknąć zapoznając się właśnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym należy zweryfikować wiarygodność dewelopera – świadczyć o tym będzie jego obecność wśród członków Polskiego Towarzystwa Firm Deweloperskich, wiele na temat jego wiarygodności możemy się dowiedzieć na forach internetowych. Z kolei decydując się na mieszkanie na rynku wtórnym musimy zwrócić baczną uwagę na kilka rzeczy: przede wszystkim należy sprawdzić stan prawny takiej nieruchomości, najłatwiej to uczynimy zaglądając do ksiąg wieczystych. Najtańsze mieszkania nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem.

Bardzo istotne jest także dobra znajomość procedur przyznawania kredytów hipotecznych, spisując umowę przedwstępną należy zapewnić odpowiedni termin, w którym zawarta zostanie właściwa umowa, w taki sposób, aby zdążyć załatwić wszystkie formalności związane z otrzymaniem kredytu. Nim zakupimy mieszkanie musimy wyposażyć się w wiedzę na temat dodatkowych kosztów związanych z realizacją takiej transakcji (taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości). Te wskazówki sprawią, że nic nas nie zaskoczy, gdy w końcu zdecydujemy się na zakup mieszkania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.