ciazaStany emocjonalne kobiet w ciąży jak i okresie poporodowym wywierają ogromny wpływ na jej procesy psychiczne. W tym czasie przyszłe jak i „świeże” mamy są bardziej podatne na stres, kilkakrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych w tym depresji. U kobiet ciężarnych procent wystąpienia lęków, napięć lub okresowego obniżenia nastroju jest znacznie mniejszy niż w wypadku kobiet w pierwszych miesiącach od przyjścia na świat dziecka. Do zachorowań dochodzi w nielicznych przypadkach.

Problemy emocjonalne u kobiet w okresie około poporodowym występują głównie w trzech obszarach: biologicznym (ból porodowy, wysiłek fizyczny, utrata krwi oraz masy ciała, zmniejszenie ilości produkowanych hormonów płciowych na rzecz hormonu tarczycy), psychologicznym (karmienie piersią, nowe obowiązki przy noworodku, doznania seksualne) oraz społecznych(kariera zawodowa, edukacja). Duże znaczenie będzie odgrywało zapewnienie nowej mamie spokoju emocjonalnego, ważne jest wcześniejsze rozwiązanie problemów finansowych oraz partnerskich.

Smutek oraz przygnębienie poporodowe tak zwany baby blues występuje u 50-80 % kobiet i nasila się zwykle w okresie nawału mlecznego i twa najczęściej do 2tygodni, a czasem nawet miesiąca. Głównymi objawami są: zmienność nastrojów, zmęczenie, smutek, drażliwość, nerwowość oraz płaczliwość. Gdy objawy nie ustępują należy podjąć działania terapeutyczne, u części kobiet baby blues rozwija się pełno objawowy obraz depresji. Leczenie depresji poporodowej polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych, jeśli jednak kobieta nie decyduje się na leczenie farmakologiczne jedyną formą pomocy jest psychoterapia. Są to spotkania z psychologiem w celu załagodzenia i rozwiązania konfliktów wewnętrznych.

Psychoterapia pozwoli matce wyzwolić się od presji i pozwoli zająć wychowywaniem dziecka bez zbędnych obciążeń, które mogłyby wpłynąć również na rozwój psychiczny dziecka. Niekiedy przyczyną złej kondycji psychicznej są nierozwiązane konflikty partnerskie jeszcze za czasu ciąży lub brak nici porozumienia między partnerami po narodzinach oczekiwanego dziecka. Zalecana w takich przypadkach jest terapia małżeńska bądź terapia rodzinna w przypadku przełożenia problemu również na starsze dzieci.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika