impreza-disco-poloMuzyka disco polo rozbrzmiewa w kraju nad Wisłą już od kilkudziesięciu lat. Nie zawsze jednak taką nazwę nosiła, bowiem na początku swojego istnienia mówiło się o niej „muzyka chodnikowa” z racji tego, że kasety z tego typu nagraniami sprzedawano na straganach, czy wręcz z łóżek polowych rozstawianych na chodnikach.

Po okresie transformacji ustrojowej, na początku lat 90., muzyka chodnikowa nagle wyszła z cienia i stała się produktem masowym, powstały pierwsze wytwórnie płytowe zajmujące się wydawaniem tego typu nagrań. Wtedy właśnie, w 1993 roku, właściciel wytwórni płytowej Blue Star tj. Sławomir Skręta wprowadził używany do dziś termin „disco polo”, który został stworzony na podobieństwo włoskiej muzyki z początku lat 80-tych tj. „italo disco”.

Jak donoszą źródła ogólnodostępne, samej muzyki disco polo nie wymyślił nikt, była to muzyka weselna, ludowa, która pod koniec lat 80-tych zaczęła wykorzystywać ówczesne instrumenty elektroniczne tj. syntezatory zamiast tradycyjnych instrumentów akustycznych. Dzięki temu wykonawcy nadali starym dźwiękom nowy wymiar i pewnie ten fakt był kluczem do tak wielkiej popularności disco polo wśród ludzi starszych jak i zupełnie młodych, głównie w latach 90-tych. To połączenie pokoleń, choć dzisiaj może wydawać się dziwne, było widoczne i namacalne, disco polo słuchali prawie wszyscy od małych dzieci po ich dziadków.

Po kilku tłustych latach dla muzyki disco polo, przyszły cięższe czasy, zainteresowanie tego typu muzyką znacznie spadło i większość wykonawców odeszła w niebyt. Jednak największe hity wykreowane w latach 90-tych ciągle były i często są obecne do dzisiaj na weselach, zabawach, czy dyskotekach. Jak wygląda rynek polskiej muzyki tanecznej dzisiaj?

Przez ostatnią dekadę, muzyka disco polo, jak większość gatunków muzycznych opartych na instrumentach elektronicznych, zmieniała swoje brzmienie. Można zauważyć, że bezproblemowa dostępność i niewygórowana cena najnowszych syntezatorów, procesorów dźwięku, oprogramowania i szybkich komputerów mają niebagatelny wpływ na rozwój krajowej muzyki elektronicznej, w tym również muzyki disco polo i dance. Współcześni twórcy tego nurtu doskonale wiedzą jak uzyskać z syntezatorów brzmienie bliskie światowym produkcjom muzyki dance. Często stosują także sztuczki realizatorskie pojawiające się w najnowszych nagraniach popowych.

Dzięki tym wszystkim elementom śmiało możemy powiedzieć, że dzisiejsza muzyka disco polo brzmi świeżo i nowocześnie. Natomiast wspólnym mianownikiem piosenek disco polo, tych dawnych i tych dzisiejszych są teksty, które w większości opowiadają o miłości, oraz piękne kobiety, które możemy zobaczyć w teledyskach. Wideoklipy, podobnie jak muzyka, zanotowały znaczny progres. Profesjonalny montaż i wysoka jakość obrazu to dzisiaj norma przy produkcji teledysków disco polo.

Ostatnimi czasy disco polo znów zyskuje na popularności, głównie za sprawą utworu „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem współczesna scena polskiej muzyki tanecznej jest bogata w ciekawych wykonawców i ma się świetnie!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.