Chcesz zaoszczędzić na rachunkach związanych z energią, jaka dostarczana jest do Twojego domu lub firmy? Audyt energetyczny to najbardziej efektywny sposób na znalezienie drogi do obniżenia wydatków. Pozwala dokładnie określić, jakie rozwiązania warto jest wprowadzić w życie na przykład za pomocą modernizacji izolacyjnych.

To jeszcze nie wszystko – zgodnie z powstałą ustawą odnośnie termomodernizacji, możliwym jest ubieganie się o specjalną dotację przyznawaną do kredytu zaciągniętego w celu wprowadzenia właśnie tego typu zmian. Jednak aby móc stać się jednym z petentów, należy przedstawić odpowiedni dokument, jakim jest właśnie audyt energetyczny. To w nim przedstawione możliwości zaoszczędzenia na ilościach stosowanej energii.

Wraz z tym można wstępnie oszacować jej ilości. Jest to podstawą do uzyskania dofinansowania – zmniejszenie energii musi wynieść przynajmniej 10 procent jej rocznego zużycia. Jeżeli chodzi o wysokość dofinansowania to nie przekracza ona ilości 20% całkowitej kwoty. To dużo, biorąc pod uwagę niektóre z ulepszeń, które pomimo dość wysokich kosztów, są i tak opłacalne. Skorzystanie z dofinansowania jest możliwe zarówno dla pojedynczych osób, tych prowadzących działalność gospodarczą oraz większych jednostek.

Za pomocą audytu energetycznego uzyskujemy wgląd w kwestię związaną ze stanem zużycia ciepła w budynku. Co jest brane pod uwagę podczas przeprowadzania audytu przez danego profesjonalistę? Jest to przede wszystkim system oraz źródło ogrzewania potrzebnego do zapewnienia ciepła wewnątrz pomieszczeń. Oceniana jest sprawność instalacji grzewczej oraz rodzaj paliwa, które wykorzystywane jest do powstawania ciepła. Podstawą do określenie tych czynników jest zapewnienie odpowiedniej dokumentacji oraz przeprowadzenie badań w domu klienta. Kolejny krok to oszacowanie, jakie ilości ciepła są wykorzystywane w sezonie największego zapotrzebowania. Straty oceniane są ze względu na takie czynności jak ogrzewanie, wentylację oraz zapewnienie wody użytkowej. Na koniec, określany jest stan termoizolacji budynku.

Z wszystkich wynikłych danych, które poddane są weryfikacji, można wyciągnąć odpowiednie wnioski ku określeniu sposobów na większe oszczędności. Do tego wyliczane są korzyści, jakie przyniosą wprowadzone zmiany, oraz sumy, jakie uzyskamy z wprowadzonych przedsięwzięć.  Na sam koniec nie pozostaje nic innego jak przeprowadzenie odpowiednich prac remontowych, i następnie cieszenie się z niższych rachunków.

Paulina Mocarska

CertEnergia

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika