Dlaczego potrzebujemy snu? Wiele teorii dotyczy snu i jego długości. Dlaczego śpimy? Dlaczego tak długo śpimy? Młode ssaki i ptaki potrzebują 3 razy więcej snu niż dorosłe. Z pewnością wiele badań wykazało, że zwierzęta i ludzie pozbawieni snu nie działają prawidłowo w zakresie zadań pamięciowych, badania sugerują, że może istnieć związek między nadmierną sennością w ciągu dnia (EDS) i deficytem funkcji poznawczych. Ostatnie badania wykazały, że dla seniorów przynajmniej, EDS jest ważnym czynnikiem ryzyka zaburzeń poznawczych.

Wpływ snu na pamięć i uczenie się
Niektóre zadania pamięciowe sa bardziej zależne od braku snu niż inne .W badaniu ludzi pozbawionych przez 35 godzin snu stwierdzono,że Ci ludzie nie mają problemu z rozpoznawaniem twarzy,natomiast mają problem z kontekstem,trudno im skojarzć twarz z miejscem czasem widzenia i w tym wymiarze ich pamięć była znacznie gorsza.

W innej serii doświadczeń, mózgi pozbawione snu i wypoczęte uczestników były skanowane, podczas gdy zawodnicy wykonywali złożone zadania poznawcze. W pierwszym eksperymencie, zadaniem było zadanie arytmetyczne z udziałem pamięci roboczej. Pozbawiony snu zawodnicy wykonywali gorzej to zadanie, Badania wykazały mniejszą aktywność kory mózgowej odpowiedzialnej za tą funkcję pamięciową.. W drugim eksperymencie, było zaangażowane werbalne uczenie się. Znowu ci, pozbawioni snu wykonywali gorzej, ale w tym przypadku, tylko trochę, a przedczołowy obszar mózgu pozostał aktywny, natomiast wzrosła aktywność płatu cieminiowego Jednak aktywność w lewym płacie skroniowym ( obszar przetwarzania) obniżyła się.
Wyniki te wskazują, że brak snu wpływa na różne zadania poznawcze w różny sposób, a także, że części mózgu są w stanie przynajmniej częściowo zrekompensować skutki braku snu.

Brak snu przyspiesza starzenie?
Raport w czasopiśmie medycznym The Lancet ,pokazuje ,że zmniejszenie z 8 do 4 godzin snu wywołuje uderzające zmiany w tolerncji glukozy i funkcji endokrynologicznych ,które prowadzą do wielu cech starzenia Dr Ewa Van Cauter, profesor medycyny na University of Chicago i dyrektor badań, powiedział: „Podejrzewamy, że chroniczny brak snu może nie tylko przyspieszyć początek, ale może również zwiększać nasilenie dolegliwości związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze , otyłość i pamięć „.

Czy sen wzmocnia wspomnienia?
Wszystko wskazuje na to ,że sen jest niezbędny do konsolidacji wspomnień – choć być może tylko dla niektórych rodzajów pamięci. .

Badania snu rzucają światło na cykle pamięci
Na podstawie badań, naukowcy zidentyfikowali trzy etapy przetwarzania pamięci: pierwszy etap pamięci – jej stabilizacja – wydaje się trwać około sześciu godzin. W tym okresie, pamięć wydaje się być szczególnie podatna na „zagubienie”. Drugi etap przetwarzania pamięci – konsolidacja – występuje podczas snu. Trzecim i ostatnim etapem jest faza, gdy pamięć jest ponownie gotowy do dostępu i ponownie edytowana.

Chcesz cieszyć się głębszym i bardziej regenerującym snem oraz wstawać
z samego rana z nowymi pokładami energii zanim zadzwoni budzik! zajrzyj na http://jlenart.pl/spokojny-i-bardziej-regenerujacy-sen/#more

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.