Dokumentacja cen transferowych – wymogi prawa podatkowego

Dokumentacja cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych (ang. transfer pricing documentation) powinna zawierać m.in. opis metody i sposobu kalkulacji cen transferowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Zgodnie z przepisami art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz. U. Nr 160, poz. 1268) oraz wytycznych OECD podmiot dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z grupy kapitałowej zobligowany jest przy wyznaczaniu ceny rynkowej (ceny transferowej) dla tych transakcji stosować jedną z 5 metod wymienionych w powołanych przepisach.

Metodę tę należy przedstawić i opisać w przygotowanej dokumentacji cen transferowych.

Metoda koszt plus

Metoda ta polega na ustaleniu ceny sprzedaży rzeczy i praw oraz świadczenia usług w transakcji danego podmiotu z podmiotem powiązanym na poziomie odpowiadającym sumie kosztów bezpośrednio związanych z nabyciem od podmiotu niezależnego lub wytworzeniem we własnym zakresie przedmiotu transakcji i odpowiedniego zysku wynikającego z warunków rynkowych i wykonywanych przez te podmioty funkcji oraz kosztów pośrednich, z wyłączeniem kosztów ogólnych zarządu, to jest kosztów działania jednostki jako całości oraz kosztów zarządzania tą jednostką. Marżę ustala się poprzez odniesienie do poziomu marży, jaką ten sam podmiot stosuje w porównywalnych transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży stosowanej w porównywalnych transakcjach przez podmioty niezależne.

W dokumentacji cen transferowych należy zamieścić schemat wedle którego wyliczana jest wspomniana cena transferowa.

Metoda marży transakcyjnej netto

Metoda ta polega na porównaniu marży zysku netto, jaką podmiot uzyskuje w transakcji z podmiotem powiązanym z marżą zysku netto, jaką inni podatnicy uzyskują w podobnych transakcjach z podmiotami niezależnymi. Marża zysku netto podatnika z transakcji kontrolowanej powinna być określona przez odniesienie jej do marzy zysku netto, jaką ten sam podatnik uzyskuje w porównywalnej transakcji niekontrolowanej.

Jeżeli nie jest to możliwe, posługujemy się marżą zysku netto, jaką uzyskują podmioty niezależne w transakcjach porównywalnych (tzw. porównanie zewnętrzne). Przy porównaniu zewnętrznym jest możliwe zastosowanie marż zysku uzyskanych przez podmioty niezależne w transakcjach niekontrolowanych. Przy porównaniu zewnętrznym zwykle wykorzystuje się publikowane dane finansowe konkurentów.

W dokumentacji cen transferowych należy przedstawić marżę uzyskiwaną przez spółkę i odnieść ją do poziomu marż rynkowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika