Wiadomo, że dom energooszczędny warto mieć, bo… tani w eksploatacji, proekologiczny, nowoczesny, itd. Niestety, wszystkie ekonomiczne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze (na przykład na ogrzewaniu) w dłuższej perspektywie czasu, wymagają wyłożenia na dzień dobry sporych kwot na urządzenia wspomagające energooszczędność. Stąd… mimo dużego zainteresowania projektami takich ekonomicznych domów czy nawet tzw. domów pasywnych, koniec końców… niewielki procent z nas decyduje się za tę energooszczędność zapłacić.

Dobra wiadomość dla osób, które właśnie planują budowę domu jest taka, że istnieje szansa na dopłaty do energooszczędności!

Wraz z końcem 2012 roku kończą się preferencyjne kredyty „Rodzina na swoim” i prawdopodobnie ten program rządowych dopłat zostanie zastąpiony innym. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystąpił z pomysłem dopłat do kredytów hipotecznych udzielanych na nieruchomości, które spełniają określone standardy energooszczędności. Możliwe do uzyskania opłaty będą uzależnione od wielu różnych czynników, między innymi od typu nieruchomości i jej rocznego zapotrzebowania na energię. Do wypełnienia będzie sporo formalności – jak to zwykle bywa przy tego rodzaju programach, ale WARTO!

Projekt NFOŚiGW przewiduje dopłaty na poziomie 30 – 50 tys. zł brutto w przypadku energooszczędnych domów jednorodzinnych oraz 11 do 16 tys. zł brutto w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wedle założeń programem zostanie objętych ok. 13 tys. domów i mieszkań w Polsce.

Preferencyjne warunki kredytowania budownictwa energooszczędnego wprowadza się we wszystkich krajach, w których poważnie traktuje się kwestie ochrony środowiska i ekologicznej edukacji społeczeństwa. Europa zachodnia, na przykład Niemcy, są tu bardzo dobrym przykładem. U nas – niestety – to dopiero początki.

Cieszy natomiast ogromnie to, że… nawet, jeśli nas nie stać i ostatecznie nie decydujemy się na nowoczesne energooszczędne rozwiązania budowlane, to przynajmniej deklarujemy taką chęć i wykazujemy świadomość. Większość z nas jednak chce żyć „w zgodzie z naturą”, a przy tym oszczędnie. Dlatego właśnie nowy program dopłat będzie, w naszych warunkach naprawdę świetnym pomysłem.

Zapraszamy na: www.archeton.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.