Drzwi. Mogło by się wydawać, że jest to wynalazek dość błahy jednak ciężko jest sobie wyobrazić świat bez drzwi. Od wieków spełniają one wiele funkcji. Na przestrzeni lat powstawało wiele ich rodzajów różniących się pod względem takich atrybutów jak wielkość, kształt, materiał wykonania, sposób otwierania/ zamykania czy też mechanizm działania. Generalnie rzecz biorąc drzwi służą do zamykania otworu w ścianach budynków, karoseriach samochodów czy też meblach. Są one elementem ruchomym otwieranym lub zamykany zarówno do wewnątrz jak również na zewnątrz, w sposób przesuwny lub też inny.

Budowa

Przez wiele lat ich istnienia powstały liczne drzwi różniące się od siebie pod względem swojej budowy i funkcjonowania. Klasyczne, najczęściej spotykane drzwi składają się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest skrzydło. Jest ono elementem ruchomym drzwi w całości lub częściowo zakrywającym dany otwór. Tradycyjnie wykonywane jest ono z drewna jednak często spotyka się drzwi szklane, metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Nowoczesne drzwi nie posiadają skrzydła lecz specjalne płaty drzwiowe różnych kształtów.

Drugim elementem składowym drzwi jest ościeżnica popularnie nazywana framugą. Jest to rama osadzona w otworze wejściowym na której montowane jest skrzydło. Framugi mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Ostatnim elementem jest uchwyt, który umożliwia otwieranie lub zamykanie drzwi nazywany klamką. Element ten spotykany jest jedynie w drzwiach o tradycyjnej budowie. Nowoczesne rozwiązania pozbawione są klamek.

Rodzaje

Istnieje wiele rodzajów drzwi. Najczęstszymi kryteriami ich klasyfikacji są jednak ich położenie w budynku, materiał z jakiego są one wykonane, oraz sposób ich otwierania. Biorąc pod uwagę położenie drzwi w budynku możemy podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z wymienionych umieszczone są ścianie zewnętrznej budynku i umożliwiają wejście do niego. Drzwi wewnętrzne umieszczone są w ścianach pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i umożliwiają przechodzenie między nimi.

drzwi szklane Biorąc pod uwagę materiał wykonania możemy wyróżnić drzwi drewniane, metalowe, szklane i PCV. Bardzo popularnym rozwiązaniem są drzwi wykonane z więcej niż jednego materiału. Przykładowo współczesne drzwi wejściowe do bloków mieszkalnych wykonane są najczęściej z PCV ze szklanymi wstawkami. Drzwi wewnątrz budynków wykonane są w przeważającej części z drewna ze szklaną szybą.

Tradycyjne drzwi otwierały się w sposób wahadłowy, jednak współcześnie możemy spotkać się z wieloma innymi rozwiązaniami. Mamy więc drzwi obrotowe, przesuwne, harmonijkowe, składane i odchylane. W przypadku drzwi tradycyjnych można wziąć pod uwagę również położenie zawiasów i podzielić je na prawe lub lewe.

Funkcje

Niezależnie od ich rodzaju drzwi pełnią kila podstawowych funkcji. Pierwszą i chyba najważniejszą z nich jest zamykanie pomieszczeń. Umożliwiają one zapobiegnięcie wchodzenia osobom nieuprawnionym wchodzenie do budynku lub określonych jego pomieszczeń, chroniąc jednocześnie przed włamaniami oraz kradzieżą lub dewastacją mienia. Drzwi chronią również wnętrze budynku przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych. Dzięki ich szczelności i nieprzenikalności zapobiegają one budynek przed hałasem, warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami różnego rodzaju. W budynkach, w których przebywa jednocześnie wiele osób drzwi pełnią również rolę ewakuacyjną w razie pożaru lub niebezpieczeństwa innego rodzaju. Na koniec, drzwi pełnią rolę estetyczną. Stanowią one element fasady, a ich wygląd reprezentuje w pewnym stopniu osoby zamieszkujące bądź przebywające w danym budynku.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.