Barri Gotic (hiszp. Barrio Gótico, pl. Dzielnica Gotycka) – jest to średniowieczna dzielnica w mieście Barcelona, położona w samym środku Starego Miasta. Dawniej była ona ze wszystkich stron otoczona murami miejskimi, dziś już nic prawie po nich nie zostało, jedynie niewielkie fragmenty. Większość gotyckich budowli datuje się na XIV / XV w., czyli okres największej świetności Barcelony.

Skomplikowany układ ulic oraz budynki są zasługą średniowiecznych budowników, ale dzielnica była przebudowana częściowo w XIX i XX wieku. Po znacznej części tego obszaru części miasta nie można poruszać się samochodem, gdyż ulice zostały wyłączone z ruchu kołowego, to jednak te ograniczenia nie dotyczą taksówek i komunikacji miejskiej. Na tym obszarze zachowała się największa liczba obiektów z okresu rzymskiego osadnictwa na terenie dzisiejszej Barcelony. W obrębie Barri Gotic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call.

Centralnym punktem dzielnicy jest Placa de Sant Jaume. Znajdują się tam najważniejsze budowle miasta: ratusz z XIV wieku oraz XV-wieczny Palau de la Generalitat, będący siedzibą rządu katalońskiego. Niedaleko stoi jedna z najwspanialszych gotyckich budowli Hiszpanii – katedra La Seu (Santa Eulalia). Jej budowę rozpoczęto w 1298 roku, a ostatecznie wykończono ją dopiero w ubiegłym wieku, rozbudowując jej fasadę. Wnętrze jest urządzone niezwykle bogato: rzeźbiony ołtarz i grobowce świętych, piękne witraże i XIV-wieczny krużganek wraz z tropikalnym ogrodem.
Dzielnicę gotycką warto zobaczyć ze względu na wąskie uliczki, ukryte ogrody w bramach, obszerne place, fontanny, przeróżne sklepy w zabytkowych wnętrzach, to wszystko na pewno przyciągnie zwiedzających. Tam też znajdują się słynne: Placa de la Seu, Placa del Rei, Placa Reial oraz najbardziej rozsławione muzeum Barcelony – Museu Picasso, które mieści się w średniowiecznym pałacu, specjalnie przekształconym w tym celu. Posiada ono jedną z największych na świecie kolekcji dzieł Picassa.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.