Egipt

Egipt

Egipt jest jednym z tych krajów, którego turystyczna atrakcyjność związana jest z różnorodnością. O ile kulturowo jest w miarę jednolity, o tyle jest różnorodny jeśli chodzi o wrażenia estetyczne. Znajdziemy w nim zarówno bezkresną, jałową pustynię, jak i tętniące życiem miasta, skaliste wybrzeża i eksplodujące ferią barw rafy koralowe. Takie bogactwo oznacza też, iż kraj ma do zaoferowania coś i dla tych, których kręci turystyka aktywna, i dla miłośników błogiego lenistwa.

Interesujące jest to, że Egipt często zaskakuje podczas pierwszej wizyty. Jego datowana na wiele tysięcy lat, wspaniała historia niekiedy kompletnie przyćmiewa teraźniejszość. Stąd przeciętny turysta spodziewa się czegoś w rodzaju skansenu, jednego wielkiego wykopaliska archeologicznego. Tymczasem to kraina zamieszkiwana przez niezwykle aktywną społeczność. Wystarczy przejść się po którymś z większych miast, trafić na pełen wrzawy targ, aby się o tym przekonać. Dobrą ilustrację tego kontrastu jest szok, jaki wywołuje widok kilkunastomilionej aglomeracji Kairu niespodziewanie wyrastającej z martwej pustyni.

Wybierając się tu na wycieczkę zagraniczną nie powinniśmy martwić się o pogodę. Jest sucho i słonecznie. Rocznie notuje się tu bardzo niewielkie opady (liczone w kilku milimetrach na metr kwadratowy). Więc nie obawiajmy się, że deszcz zepsuje nam wycieczkę. Jest ciepło, nawet bardzo ciepło. Rozsądnie jest chociaż trochę chronić się przed słońcem, które praży niemiłosiernie. Dla tych, którzy nie cierpią naszej zimy interesująca będzie wiadomość, że tam ta pora roku wiąże się z temperaturami rzędu 25 stopni Celsjusza. Na plusie, rzecz jasna.

Każdy turysta dla swojego komfortu powinien wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. W turystycznych centrach Egiptu życie wre całą dobę, złaknieni rozrywki podróżnicy z całego świata bawią się do białego rana. Warto więc wybrać miejsce noclegu gdzieś na uboczu, tak abyśmy nie narzekali na ciągłe nocne hałasy. Istotna jest też wiedza o lokalnych obyczajach dotyczących handlu. Tutaj wypada się targować. Co więcej – w wielu sklepach ceny nie są podane. Należy o nie pytać. Zmieniają się zależnie od narodowości pytającego. Dobra wiadomość jest taka, że polskie portfele nie są uważane za zasobne i nie sięga się do nich zbyt głęboko.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika