Energia to dobro, bez którego w dzisiejszych czasach trudno byłoby się obyć. W Polsce uzyskuje się energię cieplną głównie z węgla. Ze względu na wytwarzane przez elektrownie emisje szkodliwych substancji, władze Polski starają się wprowadzać alternatywne źródła energii. Jednym z nich mają być elektrownie jądrowe.

Elektrownia jądrowa jest obiektem przemysłowo – energetycznym, który wytwarza energię z energii uzyskanej w wyniku rozstrzępienia jąder atomów, najczęstszym wykorzystywanym do tego celu materiałem jest uran. W naszym kraju elektrownie jądrowe nie występują. Rozpoczęto co prawda budowę takiej w Żarnowcu, jednak pod naciskiem przeciwników, budowa została wstrzymana. Od 2005 roku, kiedy rząd przyjął dokument, w którym mowa jest o możliwości uzyskania energii z elektrowni atomowych, trwa debata na ten temat.

Proces ten ciągnie się w bardzo wolnym tempie, ponieważ ponad połowa Polaków opowiada się przeciwko budowie elektrowni na terenie naszego kraju. Główną przyczyną są niezbyt korzystne fakty, które występują w miejscach, gdzie elektronie funkcjonują lub funkcjonowały. Wiele osób pamięta jeszcze wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu, gdzie nastąpiło duże skażenie terenu i nawet na terytorium naszego kraju stosowano środki zapobiegawcze. Kolejnym przykładem jest nie tak dawno datowany wybuch elektrowni w Fukushima. Ludzie boją się, że elektrownia będzie stanowiła zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

W Polsce budowa elektrowni jest jednym z kilku źródeł, które ma zabezpieczyć dostawy energii w naszym kraju. Państwowa Agencja Atomistyki, w swoich publikacjach, przekazuje informacje o tym, że funkcjonowanie elektrowni nie zagraża bezpieczeństwu środowiska i ludzi bardziej, niż działanie zwykłych elektrowni.

Według planów rządowych ma powstać w naszym kraju trzy elektrownie jądrowe. Wyznaczono już potencjalne miejscowości, w których miałaby rozpoczynać się budowa. Jedną z nich są Gąski w gminie Mielno, kolejną Żarnowiec oraz Choczewo. Mieszkańcy miejscowości, w których w planach mają stanąć elektrownie są zdecydowanie przeciwko. Nie przekonują ich zapewnienia, że funkcjonowanie elektrowni nie wpływa niekorzystnie na zdrowie. W referendum przeprowadzonym w gminie Mielno przeciwko elektrowni opowiedziało się aż 94% mieszkańców, z 54%, które wzięły w nim udział.

Władze podają, że lokalizacja Gąski została przedstawiona bez konsultacji przez PGE, a ostateczne decyzje w sprawie lokalizacji elektrowni w Polsce mają zostać podjęte do końca 2013 roku. Termin ten został przesunięty, bo pierwotnie już w 2011 roku miał zostać ogłoszony przetarg na budowę elektrowni w naszym kraju.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika