Sama nazwa może nic nam nie mówić, nie jest w końcu nawet w małym stopniu powszechnie znana wśród laików tematu. Na pierwszą myśl, kojarzyć się nam może z Terminatorem, w którego rolę wcielił się słynny siłacz Hollywood, Arnold Schwarzenegger. Co to takiego aerator, jaką rolę spełnia w pielęgnacji trawy i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

A… e… co?

Co najciekawsze, analogia z przytoczonym we wstępie Terminatorem, nie jest do końca nie trafiona. Aerator to bowiem narzędzie, które niszczy i przewietrza, tak jak robił to niejednokrotnie dobrze znany filmowy bohater. Niszczy głównie skorupy, przewietrza glebę i pomaga się pozbyć chwastów, dlatego też jest jedną z ulubionych maszyn ogrodowych wszystkich amatorów i profesjonalistów, związanych z ogrodnictwem.

Dzięki użyciu aeratora nasza gleba się rozluźnia, a sam trawnik odpowiednio krzewi. Jak to działa? Aerator działa trochę na zasadzie strzykawki, jest bowiem złożony z kilku elementów roboczych, zakończonych specjalnymi rurkami, wbijającymi się w ziemię. To właśnie one tworzą w niej otwory, dzięki którym z łatwością możemy między innymi pozbyć się złośliwych chwastów. Aerację możemy stosować kilka razy do roku, przydatna będzie szczególnie już bardzo niedługo, kiedy na stałe przyjdzie do nas wiosenne ocieplenie, a nasza trawa zacznie od nowa wysoko rosnąć.

 

Na zakupy

Zakup takiego sprzętu nie jest zbyt prosty, żeby odpowiednio go dokonać musimy zgrać ze sobą kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest sama powierzchnia trawnika, jakim gospodarujemy i jakim będziemy się zajmować. Dla dużych powierzchni poleca się aeratory automatyczne, w przypadku których musimy mniej martwić się o rodzaj naszej trawy. Każdy z nich powinno się pielęgnować indywidualnie, więc warto przed zakupem sprawdzić, do jakiego rodzaju trawy jest przeznaczona konkretna maszyna, czy służy, na przykład do trawy parkowej czy może do sportowej.

Aeratory dzielimy także na elektryczne, spalinowe i ręczne. Pierwsze dwie formy są oczywiście bardziej wygodne i wydajne, przy ręcznych trzeba zaś się zdecydowanie mniej wykosztować. Przewaga spalinowych nad ręcznymi wynika z większej mocy silnika i większej funkcjonalności, ponieważ nie musimy prowadzić ich na kablu, co bywa wyjątkowo niewygodne, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Elektryczne za to są bardziej ekonomiczne. Chyba przed każdym zakupem, nawet kiedy zastanawiamy się nad wyborem batona do przegryzienia w podróży, bierzemy pod uwagę markę. Aeratory są dość młodymi urządzeniami, ale sklepowe oferty są już niezwykle atrakcyjne pod względem możliwości wyboru i wśród nich znajdziemy uznanych producentów, znanych chociażby z produkcji kosiarek.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika