ewolucja radia

radio, radio internetowe

Odkąd ponad wiek temu Guglielmo Marconi wynalazł radio, technika poszła bardzo do przodu. Początki tego wynalazku będącego nieodłącznym towarzyszem człowieka pełne są jednak kilku kontrowersji związanych z tym, kogo uznać za rzeczywistego konstruktora radia. Włoch Guglielmo Marconi otrzymał patent na radio a nawet nagrodę Nobla. Swój wynalazek oparł jednak na dokonaniach Nikola Tesli, który do końca życia walczył o prawa do radia. Jednak dopiero po śmierci Tesli sąd przyznał mu pierwszeństwo co do wynalazku. Mimo to oficjalne miano wynalazcy radia przyznano Marconiemu.

Początkowo radio wykorzystywano głównie do przekazywania znaków alfabetu Morsa, a z czasem dopiero dźwięku. Gdy wynalazek radia upowszechnił się, a radioodbiorniki znajdowały się w prawie każdym europejskim domu, stało się ono ważnym centrum kulturalnym i sposobem na szybki przepływ informacji. To z radia ludzie dowiadywali się o wybuchu wojen, wyborach prezydentów czy katastrofach. Podczas wojen i okupacji działały tajne radia, informujące mieszkańców o sytuacji w kraju i na świecie.

Z czasem nastąpił intensywny rozwój stacji radiowych, które zaczęły specjalizować się. Powoli powstawały radia komercyjne, będące konkurencją dla państwowych stacji. Prześcigały się one (i robią to dalej) w urozmaicaniu swojej oferty i czynieniu jej atrakcyjniejszej dla słuchaczy. Ewolucja radia nabrała nowego wymiaru odkąd powstało pierwsze radio internetowe. Wraz z cyfryzacją i globalizacją nastąpiło poszerzenie sposobu docierania do użytkowników. Internet dał ogromne możliwości rozszerzenia oferty tradycyjnych stacji oraz umożliwił powstanie nowych, często niszowych kanałów grających przykładowo konkretny rodzaj muzyki.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.