Buty do biegania, jak każde zresztą inne, narażone są na zabrudzenia. Pogoda nie zawsze sprzyja, a pasjonatów joggingu raczej deszcz nie przestraszy. Tak samo jak i teren na którym chcą oddać się swojemu ulubionemu sportowi.[adsense-zaq1]

butyWystarczy trochę deszczu lub przeciwnie, kilka dni suchej pogody i strój biegacza pokrywa się błotem lub pyłem. Co gorsza, po parogodzinnym biegu, mogą także niezbyt pięknie pachnieć. Co zatem zrobić aby wyprać buty bez uszczerbku dla nich samych?

Wprawdzie producenci obuwia sportowego nie rekomendują prania butów w pralce, ale przecież nie można zarzucić całkowicie idei ich czyszczenia. Utrzymanie schludności butów służy także żywotności. Warto skorzystać z kilu rad dotyczących właściwej konserwacji obuwia.

Czyszczenie na sucho

Mija się z celem pranie butów za każdym razem gdy wrócimy z treningu. Jeśli są lekko zabrudzone wystarczy, aby dobrze wyschły, a następnie strzepać kurz uderzając jednym butem o drugi. Na wszelki wypadek dobrze jest też zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria takie jak szczotka, która z łatwością usunie zaschnięte błoto.

W umywalce

Od czasu do czasu buty do biegania można potraktować wodą z kranu. Wystarczy włożyć je do umywalki i użyć szczotki do czyszczenia obuwia. Nie trzeba zaopatrywać się w nową wystarczy ta, która jest używana do czyszczenia na sucho.

Podczas mycia trzeba wyjąć wkładki i nalać wody do środka, tak by pokryła czubki butów. Takim sposobem w miarę łatwo można pozbyć się niewielkich zabrudzeń.

W pralce

Najprostszym sposobem jest włożenie ich do pralki. Jeśli nie są za bardzo zabrudzone warto od razu je wrzucić do prania. W przypadku bardzo dużych zabrudzeń jak zaschnięte błoto trzeba je usunąć, bo pralka może się zbuntować i przestać działać. Dlatego jeśli nie chcemy narażać swoich finansów na dodatkowe koszty, przed praniem należy buty oczyścić. Co więcej lepiej byłoby, żeby były prane oddzielnie, bez mieszania z ubraniami.

Częste mycie (butów) skraca życie

Pranie może wpłynąć na osłabienie struktury cholewki butów do biegania. Jeśli są one zrobione w części z siateczki to może ona pęknąć. Co więcej na kondycję butów mogą wpłynąć także środki czyszczące używane podczas prania.

Każdorazowe moczenie obuwia może sprawić, że buty się skurczą lub stracą swoją naturalną elastyczność. Może się to przełożyć na ich funkcjonalność. Zbyt luźne obuwie nie będzie w stanie prawidłowo utrzymać stopy, co może grozić kontuzji. Zaś jeśli ulegnie skurczeniu będzie uwierało w stopy.

Jeśli buty do biegania są klejone wówczas pranie w wysokich temperaturach może osłabić właściwości kleju. Stąd prosta droga do rozklejenia butów. Bezpieczniej będzie je prać w chłodniejszej wodzie.
Do prania trzeba się przygotować

Przed praniem obuwia dobrze jest je włożyć do specjalnej siateczki tudzież innej powłoki. Można włożyć też inne pary butów, aby nie obijały się o bęben pralki.

Nastawiając pralkę lepiej ominąć opcję wirowania, ale za to po praniu warto w miejscu przewiewnym. Położenie ich na kaloryferze lub za pomocą suszarki może mieć efekt odwrotny do zamierzonego.

Rozsądne podejście do kwestii czyszczenia butów zapewni im długotrwałą żywność a osobom ich używającym oszczędność w portfelu.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika