dachowka_ceramicznaDachówka ceramiczna to jeden z najstarszych, najtrwalszych, najładniejszych i najcięższych pokryć dachowych stosowanych do krycia dachów w tradycyjnym budownictwie. Dachówki ceramiczne produkuje się z wyselekcjonowanej gliny, a następnie wypala się w specjalnie do tego celu przystosowanych piecach. Dachówki ceramiczne mogą mieć naturalną, ceglastoczerwoną barwę lub inny kolor, nadany w trakcie barwienia gliny lub też w procesie angobowania lub glazurowania. Niektóre dachówki ceramiczne są barwione w masie dzięki czemu doskonale maskują miejsca cięcia w koszach czy też drobne ubytki wierzchniej powłoki.

Dachówki ceramiczne są bardzo odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych jak również są niepalne oraz mają bardzo małą nasiąkliwość. Nasiąkliwość dachówki ceramicznej wynosi około dwóch procent, co w połączeniu z dużą mrozoodpornością daje bardzo doskonały materiał pokryciowy. Ponadto dachówki ceramiczne są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym przedmiotami niesionymi czy też na uderzenia gradu, które w większości przypadków nie powodują żadnych uszkodzeń w dachach pokrytych dachówkami ceramicznymi. Dachówka ceramiczna jest stosunkowo ciężkim pokryciem dachowym, waga jednego metra kwadratowego wynosi od trzydziestu do około siedemdziesięciu kilogramów w zależności od rodzaju dachówki i wybranego sposobu krycia (dachówka karpiówka). Stosunkowo duża masa dachówki ceramicznej gwarantuje, że pokrycie dachowe z dachówek ceramicznych bardzo dobrze tłumi odgłosy deszczu, gradu i hałas zewnętrzny, jest też odporne na promieniowanie UV.

Dachówki ceramiczne mają stosunkowo niewielkie wymiary – szerokość około piętnaście, dwadzieścia centymetrów i długość dwadzieścia pięć, czterdzieści centymetrów. Dlatego też dachówki ceramiczne są bardzo lubianym i cenionym pokrycien dachowym, które gwarantuje stosunkowo małą ilość odpadu podczas krycia dachów o skomplikowanych kształtach, np. z wolimi oczkami czy dużą ilością lukarn.

Większość ze stosowanych modeli dachówek ceramicznych to dachówki zakładkowe: mają one specjalnie wyprofilowane zamki, które ułatwiają montaż oraz poprawiają szczelność pokrycia dachowego. Ponadto możemy spotkać dachówki esówki, nazywane również jako holenderki, które swoim przekrojem przypominają literę S; dachówki karpiówki – są płaskie dachówki które nie mają zamków jedynie specjalny „nosek” na dolnej powierzchni dachówki który służy do zahaczania o łatę. Dachówkę karpiówkę możemy układać w łuskę albo koronkę. Pokrycie z dachówki karpiówki to najcięższe z pokryć z dachówki ceramicznej. Kolejnym rodzajem dachówek ceramicznych jest dachówka mnich-mniszka, są to dachówki o dwóch kształtach przystosowane do układania parami: górna dachówka, zwaną mnichem, układana jest na dolnej dachówce zwanej mniszką. Dachówki te mocuje się do łat drutem lub specjalnymi klamrami. Układanie tego rodzaju pokrycia dachowego jest dość trudne a co za tym idzie pokrycie z mnicha-mniszki jest dość drogie, ale też bardzo ładne i doskonale komponuje się z budynkami o tradycyjnej architekturze.

Ze względu na technologię produkcji dachówki ceramiczne możemy podzielić na dachówki naturalne, produkowane z surowej gliny, powierzchnia naturalnych dachówek ceramicznych jest porowata, matowa, a sama dachówka jest dość nasiąkliwa. Naturalne dachówki ceramiczne są często stosowane w strefach ochrony konserwatorskiej gdzie dąży się do uzyskania trwałego pokrycia dachowego, które jak najbardziej oddawało będzie starodawny charakter dachu. Odcienie czerwieni na dachówkach naturalnych mogą być zróżnicowane, w zależności od zawartości związków żelaza w materiale wsadowym. Kolejny rodzaj dachówek ceramicznych to dachówki angobowane, które przed procesem wypalania pokrywane są specjalną płynną glinką (tzw. angobą) z dodatkiem barwników naturalnych, dzięki czemu ich powierzchnia jest mniej porowata i nie tak łatwo porasta glonami oraz mchem jak dachówki naturalne. Dachówki ceramiczne angobowane mogą mieć kolor w odcieniach czerwieni i miedzi, brązu, żółcienia, jak również mogą być niebieskie, zielone, grafitowe czy czarne. Ostatnim rodzajem dachówek ze względu na rodzaj powłoki są ceramiczne dachówki gazurowane, które są powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem i wypalane, dzięki temu ich powierzchnia jest bardzo gładka i lśniąca, czasami bywa metaliczna; dachówki glazurowane są najmniej nasiąkliwe i najbardziej odporne na zabrudzenia, mają też najwięcej kolorów i odcieni.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.