Gry planszowe mają bogatą historię i są z nami od zaranie ludzkich dziejów. Już w okresie starożytności cieszyły się popularnością szachy, gra go czy tryktrak.

szachyGry planszowe dla dzieci to świetna zabawa nie tylko dla malucha ale także dla całej rodziny. Rynek gier planszowych prężnie się rozwija również w Polsce. W ofercie sklepów można znaleźć nie tylko popularnego chińczyka czy monopoly, ale także gier wiele bardziej skomplikowanych.

Stopień trudności ma znaczenie

W zależności od stopnia trudności, gry planszowe dla dzieci podzielone są na kategorie wiekowe. Dlatego kupując taką grę warto dopasować ją do umiejętności dziecka. Dla mniejszych dzieci warto zakupić gry prostsze, ale jednocześnie na tyle je absorbujące, aby dziecko nie straciło nimi zainteresowania. Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę i ilustracje, które są niezwykle ważne dla małych graczy.

Dla większych można wybrać gry bardziej skomplikowane, które skłonią dziecko „do myślenia”. Mowa tu o grach edukacyjnych, które rozwijają u dziecka konkretne umiejętności takie jak wyobraźnię, kreatywność i pamięć.

Rozwijanie umiejętności

Gry planszowe dla dzieci uczą je analizowania sytuacji i wyciągania wniosków. Pokazują także dziecku jak postępować zgodnie z zasadami i być cierpliwym. Dlatego popołudnia spędzane na graniu mogą być okazją do treningu tego typu umiejętności.

Ponadto gry uczą, że przegrana to nie koniec świata. Właściwa postawa rodziców powoduje, że dziecko uczy się podświadomie jak radzić sobie w trudnych momentach. Dlatego frustracja u dzieciaka, wynikająca z przegranej gry jest coraz mniejsza.

Alternatywa dla gier komputerowych

Gry planszowe dla dzieci są świetną alternatywą dla wszechobecnego internetu. Pozwalają dziecku na aktywne spędzanie czasu w gronie przyjaciół czy rodziny bo de facto tego właśnie wymagają gry planszowe. Bardzo rzadko można spotkać gry planszowe dla dzieci przeznaczone dla jednego gracza. Walorem tych gier jest zacieśnianie więzi międzyludzkich i integracja w grupie.

Doskonała rozrywka

Gry planszowe dla dzieci mają przede wszystkim zapewnić rozrywkę. Doskonała zabawa sprawi, że dziecko w naturalny sposób będzie rozwijać umiejętności takie jak zręczność, spostrzegawczość czy wyobraźnię. Odpowiedni rozwój malucha jest oparty na prawidłowym funkcjonowaniu obu półkul, zarówno tej odpowiedzialnej za logiczne myślenie, ale także tej odpowiedzialnej za twórczość. Odpowiednio dobrana gra wpłynie na zrównoważony rozwój pociechy.

Gry planszowe może nie należą do najtańszych, ale na pewno są warte swojej ceny. Uczą nie tylko umiejętności interpersonalnych, ale także wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka. Jeśli nie wiemy jaką grę wybrać warto zwrócić się do sprzedawcy, który na pewno wesprze nas fachową radą.

Część sklepów oferuje usługi wypożyczania gier, jest to szczególnie pomocne jeśli nie wiemy czy wybrana przez nas gra spodoba się dziecku. Dlatego mamy możliwość jej przetestowania, a później dokonania ewentualnego zakupu.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika