Afrykański folklor najbardziej wyraża się w muzyce, swoim zasięgiem obejmuje muzykę dobrze rozwiniętych społeczeństw Afryki Północnej i Wschodniej oraz folklor Afryki Środkowe. Nie mniej wpływ odziaływanie między tymi regionami jest niewielkie, a głównym łącznikiem folkloru tych regionów są tereny obydwóch Sudanów.  Podział ten miał ogromny wpływ na stworzenie dwóch oddzielnych nurtów występujących w muzyce  Afrykańskiej.

Środkowa część kontynentu jest to muzyka typowo „czarna”, zawierająca elementy muzyki tubylczej i lokalnej. Na wschodzie ukształtowała się muzyka zawierająca  elementy muzyk arabskiej i chamickiej.  Natomiast na północy rozbrzmiewa muzyka, która nie zawiera rdzennie afrykańskiego charakteru. Jest to głownie brzmienie chamickie, które na przestrzeni wieków zostało przejęte przez Afrykańczyków.  Folklor muzyczny cechuję rozpiętość, w której ważną pozycję zajmuje muzyka Sudanu. Muzyka ta jest niezwykle rozwinięta rytmicznie oraz bogata instrumentalnie. Sudańczycy używają między innymi: trąby ze kłów słoni, czy rogi zwierząt. Nie są im obce flety bambusowe i piszczałki a także, świadczące o wpływach arabskich i dalekoazjatyckich harfy i liry.

Południe kontynentu to już folklor rdzennej ludności afrykańskiej. Praktycznie każde plemię, posługuje się innymi instrumentami.  Bardzo liczni Buszmeni, wykorzystują głównie łuki jednostrunowe, ale ich rozbicie na mniejsze plemiona pozwoliło na kształcenie się wielu odmian wielogłosowości. Pigmeje w muzyce używają dźwięków wąskoambitusowych. Natomiast szczepy bantyjskie posługują się trąbami z kości słoniowej , tym samym korzystając z szerszego ambitusu melodii. Afryka północna to również muzyka profesjonalna, która swój kształt zawdzięcza europejskim kolonizatorom. Utwory te rozwijają się głównie w RPA, Ghanie, Nigerii, Ugandzie, Tanzanii.

Muzyka afrykańska, miała również wpływ na muzykę zachodnią, którą obserwujemy w muzyce rozrywkowej. Etniczne nurty Afryki rozszerzane są za sprawą potomków afrykańskich niewolników wywiezionych do obu Ameryk. Szczególnie duży wpływ uwidocznił się w Brazylii gdzie rozwinęła się sztuka Capoeiry  tańca-walki, wzorowana  właśnie na muzyce i tańcach afrykańskich.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika