Irlandia to niewielka wyspa położona na zachód od Wielkiej Brytanii. Duży wpływ na rozwój kultury Irlandzkiej miała tradycja celtycka.  Irlandczycy przywiązują ogromną wagę do  celtyckich korzeni swej kultury. Nawet dziś robią wszystko, aby ta kultura przetrwała. Celtyckie ornamenty umieszczone zostały nawet na awersie ich monet oraz na irlandzkim euro.

Na przełomie IV i III wieku p.n.e. na Zieloną Wyspę przybyli Celtowie, osiedlając się i łącząc z miejscową ludnością. Z czasem rdzenni mieszkańcy wyspy przejmowali celtyckie obrzędy i zwyczaje. W rezultacie tworząc bardzo ciekawe połączenie obu tradycji, będącej pierwowzorem kultury irlandzkiej.  Celtowie wywarli duży wpływ, między innymi na powstanie tradycyjnego tańca irlandzkiego. Irlandzki step bowiem wywodzi się z rytualnego tańca kapłanów i druidów celtyckich. Folklor Celtów miał również wpływ na powstanie ludowych pieśni irlandzkich, z których najstarsze wywodzą się z legend i pieśni śpiewanych przez wędrownych Bardów.

W średniowiecznej Irlandii, rozwinęła się instytucja Bardów. Wędrowni śpiewacy opowiadali, historię zaczerpnięte z wierzeń i mitów celtyckich. W owych czasach piśmiennictwo i czytanie było zarezerwowane jedynie dla duchowieństwa, dlatego tak popularni byli Bardowie. W większości opowiadali oni fascynujące baśnie o druidach, Elfach i Leprekaunach . Ci drudzy według legendy, posiadają sakiewki pełne złota, którym płacą okup w razie ich schwytania. Niestety zaraz po uwolnieniu złoto zamienia się w popiół lub suche liście. Inna wersja legendy mówi, że Leprekauny znają miejsca, gdzie zakopane są ogromne skarby i mogą zdradzić ich położenie osobie która  złapie choć jednego z nich. Niestety aby złapać  Leprekauna trzeba udać się na drugi koniec tęczy.

Irlandia to kraj w którym oprócz zwiedzania czeka na nas wiele smakołyków. Dlatego warta polecenia jest irlandzka kuchnia. W przeciwieństwie do Polaków, Irlandczycy spożywają bardzo obwite śniadanie.  W porze lunchu zajadają się takimi potrawami jak Irish Stew, Coddle czy Boxty. Godne uwagi są również irlandzkie alkohole, które mają wielu wielbicieli na całym świecie. Whiskey, czyli  najbardziej popularny trunek, produkuje się tutaj nieprzerwanie od VII wieku. Irlandczycy mogą pochwalić się również piwem Guinness , które ma wyjątkową barwę i smak.

Irlandia to kraj o ciekawej tradycji i interesującym folklorze. Irlandczycy mają coraz większą świadomość, różnicy pomiędzy nimi a Anglikami. Dlatego tak intensywnie dbają o folklor i dawne tradycyjne zwyczaje.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.