Pierwszym urządzeniem z platformą Android, nowym systemem operacyjnym firmy Google, został HTC Dream. Telefon ten jest też znany jako T-mobile G1, w niektórych państwach ten niemiecki operator dystrybuuje go pod własną nazwą na zasadach wyłączności. W Polsce telefon będzie dostępny w sieci Era pod nazwą Era G1, ponieważ ten operator, mający swoją infrastrukturę na terenie Polski, nie zdążył zmienić nazwy na T-mobile.

G1, to kolejny smartphone, który przez dziennikarzy jest chrzczony jako konkurent iPhone. O ile niektóre touchphone takich firm jak Samsung czy nawet HTC są tworzone z myślą konfrontacji z telefonem Apple, to ten działający na platformie Android telefon nie ma zamiaru konkurować z produktem firmy Steve’a Jobs’a.

Najważniejszym czynnikiem, który sprawia że Apple nie zamierza konkurować z Google, jest osoba Erica Schmidt’a – CEO Google Inc., który zasiada w radzie dyrektorów Apple.

HTC Dream

Współpraca tych firm przebiega wzorcowo, wyszukiwarka Google oraz inne produkty koncernu z Mountain View są zaimplementowane w iPhone i innych urządzeniach, które do swojej pracy wymagają OS X. A jak wiadomo, Apple starannie filtruje treści, jakimi mogą raczyć się użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. Nie chodzi tutaj o dobro użytkowników, ale strategię biznesową Apple Inc., która nadgorliwie pilnuje swoich interesów – aplikacje konkurencyjne do tych stworzonych przez firmę Steve’a Jobs’a są niemile widziane w Apple App Store.

W ramach rewanżu, Google nie zaimplementowało technologii Multi-touch w Androidzie. Prawa do multi-touch, rości sobie Apple, ale technologia została stworzona przez Synaptics. Możliwości dotykania ekranu w kilku miejscach, została uznana przez Apple za tak ważną, że używa ona wpływów aby blokować tę technologię w urządzeniach innych producentów.

Apple i Google nie chcą za sobą konkurować, bo wiedzą ze tylko razem są na tyle silne aby konkurować z Microsoftem. Koncern z Redmond ma szerokie zainteresowania, jest wśród nich wyszukiwarka internetowa, systemy operacyjny na telefony komórkowe czy przenośny odtwarzacz muzyki. Na szczęście dla Google i Apple, Microsoft nie jest tak innowacyjną firmą, a szybkość działania też nie należy do mocnych stron firmy założonej przez Bila Gates’a.

Tak wiec Google i Apple nie będą wchodzić sobie w drogę – Google projektowało platformę Android nie jako konkurencję dla iPhone ale dla Windows Mobile. Skorzystało przy tym z wielu rozwiązań wdrożonych przez Apple, na przykład Android Market, ale nie robiło tego na niekorzyść Apple.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.