Jako że dość aktywnie działam w internecie to długo nie zastanawiałem się na tym pytaniem i drużyna, której jestem drużynowym ma zarówno stronę jak i facebooka. Ale czy każda powinna być w sieci skoro to tylko drużyna harcerska a nie jakiś wielki biznes, impregnaty czy sprzedaż mebli?

Jest to ciężkie pytanie i nie ma na to idealnej odpowiedzi. Dlatego postaram się napisać plusy i minusy takiego rozwiązania.

TAK

Jako, że ja jestem dużym zwolennikiem bycia online napiszę najpierw czemu drużyna (jak i imprezy harcerskie) powinna być w sieci, czyli mieć stronę lub bloga oraz facebook’a.

Najważniejszym plusem takiego rozwiązania jest łatwość w komunikacji, np. zbiórki mojej drużyny są w czwartki lub piątki. Czasem nie jestem w stanie powiedzieć tydzień wcześniej ze 100% pewnością, w który dzień się ona odbędzie. A wtedy zamiast pisać do każdego (jestem z innego miasta niż moja drużyna) sms wystarczy, że zamieszczę taką informacje na stronie. Poza tym dobry dodatkiem jeśli chodzi o komunikację jest czat drużynowy gdzie każdy harcerz może się wypowiedzieć czy zadać pytanie reszcie.

Pozwala to też przybliżyć swoje działania lokalnej społeczności. Nie każdy przecież musi wiedzieć jak było na biwaku czy obozie, a ze strony może się o tym przekonać. Tam też możemy zachęcić nowych ludzi do wstąpienia do drużyny. A jeśli kogoś pasją jest pisanie, robienie zdjęć czy kręcenie filmów to internet jest idealny do realizowania tej pasji.

Wielu dorosłych było harcerzami i chętnie by pomogli lokalnej drużynie, ale nie wiedzą jak. Strona lub facebook mogą bardzo w tym pomóc. Nie mówiąc już o możliwości poinformowania o różnych akcjach, jak np. 1%.

NIE

Szczerze powiem, że tutaj dużo trudniej znaleźć mi argumenty, więc jeśli Wy coś wymyślicie to piszcie w komentarzach.

Strona czy profil na facebooku zabiera trochę czasu i jeśli ktoś się na tym nie zna to może być to na początku ciężkie. Regularność również jest ważna. Jeśli ktoś zobaczy stronę drużyny, która jest już od dłuższego czasu nie aktualizowana to może pomyśleć, że drużyna przestała istnieć. Dlatego jeśli się już zacznie to powinno się kontynuować takie działanie.

Być czy nie być? Oto jest pytanie!

Moim zdaniem, tak jak pisałem wcześniej warto być w sieci, ponieważ w dzisiejszych czasach nie jest to takie trudne zadanie, a może okazać się bardzo korzystne dla drużyny. Oczywiście nic na siłę, ponieważ nie można nikogo zmuszać do zajmowania się takimi sprawami. Jeśli jednak w drużynie są osoby, które z chęcią by się tym zajęły to trzeba je wspierać i dopingować.

Co o tym sądzicie? A Wasze drużyny są w internecie? Podawajcie linki w komentarzach.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika