Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego z nas. Jednak nawet regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym nie zapewnią nam zdrowego uzębienia jeżeli nie zadbamy o należytą higienę jamy ustnej. Każdy dentysta zaleca swoim pacjentom codzienne i regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Warto zadbać o odpowiedni dobór szczoteczki do zębów oraz pasty o podwyższonej zawartości fluoru.

Według zaleceń poradni stomatologicznych szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty. W większości przypadków uważamy, że pociągnięcie szczoteczką zewnętrznej powierzchni zębów jest wystarczające. Dentysta zaleca dokładne oczyszczenie zarówno zewnętrznej jak również wewnętrznej powierzchni zębów a następnie łatwo dostępnych szczelin między zębowych. Nie wolno również zapominać o dokładnym wyczyszczeniu dziąseł a nawet języka. W celu należytego umycia zębów powinniśmy wykonywać krótkie ruchy wymiatające. Większość z nas po zakończeniu szczotkowania zębów dokładnie wypłukuje z jamy ustnej pozostałości pasty. Jednak pozostawienie jej resztek nie tylko wydłuża świeży oddech ale również zapobiega osadzaniu się na szkliwie zębowym resztek pokarmu, rozwoju bakterii a co się z tym wiąże zmian próchnicznych.

Ponieważ szczoteczką do zębów nie zawsze możemy dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi zębami, w których gromadzi się jedzenie i rozmnażają bakterie każdy dentysta zaleca podczas codziennej higieny jamy ustnej stosowanie specjalnej nici dentystycznej. Nić dentystyczna nasączona jest płynem o składzie zbliżonym do klasycznej pasty do zębów. W celu dokładnego wyczyszczenia przestrzeni między zębowych należy jednorazowo zużyć około pięćdziesięciu centymetrów nici i pamiętać o ciągłym przesuwaniu jej. Najwygodniejszą techniką czyszczenia zębów przy pomocy nici dentystycznej jest nawijanie jej na środkowe palce rąk i przesuwanie za każdym razem nowego jej odcinaka pomiędzy kolejnymi zębami. Nicią dentystyczną uformowaną wokół zęba w kształcie litery C należy również czyścić zewnętrzną oraz wewnętrzną powierzchnię każdego zęba przesuwając ją od dziąsła do końca.

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega na czyszczeniu zębów po każdym posiłku. Jeżeli szczególnie w pracy bądź podczas podróży nie mamy możliwości zastosowania się do tej ważnej zasady warto mieć przy sobie bez cukrową gumę do żucia i po skończeniu posiłku zamiast użyć szczoteczki do zębów przez chwilę ją żuć. Należy również pamiętać o ostatnim w ciągu dnia szczotkowaniu zębów bezpośrednio przed snem.

Dentysta Częstochowa

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika